Коморски Острови или Комориостровска земја во Индискиот Океан. Главен град е Морони.

Сојуз на Коморите
الاتّحاد القمريّ al-Ittiād al-Qumuriyy
Знаме Грб
Гесло"Unité - Solidarité - Développement"  (француски)
"Единство- солидарност- развој"
ХимнаUdzima wa ya Masiwa  (коморски)
Сојуз на Големите Острови

Местоположба на Комори
Главен градМорони
11°41′S 43°16′E / 11.683° ЈГШ; 43.267° ИГД / -11.683; 43.267
Најголем град главниот град
Службен јазик француски (де јуре), арапски (де јуре), свахили (коморски)
Демоним Коморец
Уредување Федерална република
 •  Претседател Ахмед Абдула Мохамед Самби
Независност од Франција 
 •  Датум 6 јули 1975 
Површина
 •  Вкупна 2,235 км2 (178-ма)
 •  Вода (%) незначително
Население
 •  проценка за 2005 г. 798,000 (159-та)
 •  Густина 275 жит/км2 (25-та)
БДП (ПКМ) проценка за 2008 г.
 •  Вкупен $753 милиони[1] 
 •  По жител $1,155[1] 
БДП (номинален) проценка за 2008 г.
 •  Вкупно $532 милиони[1] 
 •  По жител $816[1] 
ИЧР (2014) 0.503[2]
низок · 159та
Валута Коморски франк (KMF)
Часовен појас EAT (UTC+3)
 •  (ЛСВ) н/п (UTC+3)
Се вози на десно
НДД .km
Повик. бр. 269

Потекло на поимот

уреди

Историја

уреди

Се верува дека Коморските Острови за првпат биле посетени од феникиски морнари[3][4]. Најраните жители на островите, според некои извори биле морнарите од Меланезија[5], кои се населиле овде кон 5 век. Племето Банту очигледно на овие простори се населило кон 14 век главно од бреговите на денешната држава Мозамбик. Во текот на 15 век и 16 век овде се населиле арапски имигранти, кои започнале да ја шират својата религија градејќи џамии. Португалските истражувачи ги посетиле островите во 1505 година. Коморските Острови во 1886 година биле колонизирани од страна на Французите. Во 1958 година островите добиле статут на француска територија. Во 1968 година островите добиле можност за самостојно внатрешно управување.

Независност (1975)

уреди

На 6 јули 1975 година островите биле објавени за независна држава, а од 1978 година како федерална исламска република. Во текот на 1989 година бил извршен државен удар и бил убиен претседателот Алмед Абдалах. Од прогласувањето на независноста на земјата биле извршени вкупно 19 државни преврати. Политичката нестабилност и дестабилизацијата на земјата се решила во 2001 година кога бил избран новиот устав според кој секој остров има своја широка автономија и свое право да избира свој претседател. Земјата е член од ООН од 1975 година.

Географија и клима

уреди

Политички систем

уреди

Административна поделба

уреди
 
Карта на автономните острови на Коморите

Според уставот, островите Гранд Комор, Анжуан и Мохели имаат право на автономна самоуправа и свои претседатели, со исклучок на државните работи како надворешните односи, одбраната, државјанствата, фискалните и банкарски работи и сл.

Знаме Регион Локален назив Админ. центар Површина
(км2)
Население
(2006)
  Гранд Комор Нгазиџа Морони 1.148 316.600
  Анжуан Ндзуани Муцамуду 424 277.500
  Мохели Мвали Фомбони 290 38.000

Стопанство

уреди

Население, јазик и религија

уреди

Според податоци од 2006 година, населението на Коморските Острови изнесува 690 948 луѓе. Службени јазици во земјата се арапскиот и францускиот, но најупотребуван јазик е коморскиот јазик. Околу 98 % од населението на Коморите се муслимани, а останатите 2% се христијани, претежно римокатолици[6]. Белите Африканци се околу 1 000 на број, или околу 0,15 % од населението.

Верници во Комори
Муслимани
  
98,30 %
Христијани
  
0,50 %
Без Религија
  
0,10 %
Народна Религија
  
1,00 %

Култура

уреди

Музика

уреди

Спорт

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Comoros“. International Monetary Fund. Посетено на 2009-04-22.
  2. „2015 Human Development Report“ (PDF). United Nations Development Programme. 2015. Посетено на 14 декември 2015.
  3. "Comoros History", Encyclopedia of the Nations"
  4. „Zanzinet Forum“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2010-03-12.
  5. "Comoros History", Encyclopedia Britannica
  6. „CIA World Factbook: Comoros“. Архивирано од изворникот на 2018-12-23. Посетено на 2010-09-30.