Апија (англиски и самоански: Apia) е главен град на независната држава Самоа. Градот се наоѓа на северниот брег на самоанскиот втор по големина остров Уполу и има околу 58.000 жители (2001).

Апија
Apia
Карта на Апија
Карта на Апија
Држава Самоа
ОкругТуамасага
ЕдиницаВаимауга Вест и Фалеата Ист
Основан1850-те
Гл. град1959
Површина
 • Градска1 E+8_m²
 • Градска51,8 км2 (200 ми2)
Надм. вис.[1]&100000000000000020000002 м
Население (2016)
 • Градско37,391
 • Густина0,0.030/км2 (0,0.078/ми2)
 • Градскo36,735
 • Градска0,071/км2 (0,18/ми2)
Час. појасUTC+13:00 (UTC+13)
 • Лето (ЛСВ)UTC+14:00 (UTC+14)
Климатропска

Географија

уреди

Апија се наоѓа во природно пристаниште создадено од реката Ваисигано. Регионот е мала крајбрежна низина, во близина на планината Ваеја која има надморска висина од 472 метри. На самиот врв се наоѓа гробното место на познатиот писател Роберт Луис Стивенсон. Два срта поминуваат кон југ од планината.

Образование

уреди

Апија е дом на голем број претшколски, основни, средни и високообразовни инситутции во земјата.[2] Во Апија се наоѓа единствениот универзитет во земјата, Национален универзитет на Самоа. Покрај него, во Апија има и кампус Јужнопацифичкиот Универзитет, оддел земјоделство.[3] Покрај нив, друга важна институција која оперира во Апија е и училиштетото Роберт Луис Стивенсон, приватно основно и средно училиште.

Збратимени градови

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Weather Underground: Apia, Samoa“.
  2. Encyclopedia of the Nations: Samoa Education
  3. „University of South Pacific: Alafua Campus“. Архивирано од изворникот на 2010-08-21. Посетено на 2021-02-12.
  4. „Apia signs sister-city agreement with Shenzhen“. samoagovt.ws. Архивирано од изворникот на 6 April 2019. Посетено на 6 April 2019.
  5. „Sister Cities of Compton“. comptonsistercities.org. Архивирано од изворникот на 23 January 2016. Посетено на 2 July 2013.

Надворешни врски

уреди