Викторија (Сејшели)

Викторија е главниот град на островската африканска држава Сејшели. Викторија е најмал главен град во Африка и се наоѓа на островот Мае кој е главен остров на овој архипелаг. Градот бил за првпат основан од страна на Обединетото Кралство. Во 2009 година, Викторија имала население од околу 25.000 жители. Во Викторија се наоѓа и меѓународниот аеродром на Сејшели.

Викторија
Victoria
Поглед на Викторија Victoria
Местоположба на Сејшели.
Местоположба на Сејшели.
ДржаваСејшели
ОстровМае
Население (2002)
 • Вкупно24,970

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

4°37′00″S 55°27′00″E / 4.6167° ЈГШ; 55.4500° ИГД / -4.6167; 55.4500