Мапуто или порано познат како Луренсо Маркес е главниот град на Мозамбик. Мапуто е пристаниште на Индискиот Океан и економијата на градот е сконцентрирана токму кон пристаништето. Мапуто има население од околу 1.244.227[1], но секап бројот на населението е поголем. Главни суровини кои се извезуваат од Мапуто се јаглен, волна, шеќер, хром и дрво. Исто така, во градот се произведува цемент, грнчарија, мебел и гума.

Мапуто
Maputo
Skyline of Мапуто Maputo
Координати: 25°58′S 32°35′E / 25.967° ЈГШ; 32.583° ИГД / -25.967; 32.583Координати: 25°58′S 32°35′E / 25.967° ЈГШ; 32.583° ИГД / -25.967; 32.583
ДржаваМозамбик
Управа
 • Претседател на градски советДејвид Симанго
Население (2006)
 • Вкупно1.244.227

Галерија Уреди

Клима Уреди

Климатски податоци за Мапуто
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 43
(109)
39
(102)
40
(104)
39
(102)
38
(100)
34
(93)
36
(97)
39
(102)
46
(115)
45
(113)
44
(111)
44
(111)
46
(115)
Прос. висока °C (°F) 29.9
(85.8)
29.6
(85.3)
29.3
(84.7)
27.8
(82)
26.4
(79.5)
24.6
(76.3)
24.4
(75.9)
25.3
(77.5)
26.1
(79)
26.5
(79.7)
27.4
(81.3)
29.1
(84.4)
27.2
(80.95)
Сред. дневна °C (°F) 26.1
(79)
26.0
(78.8)
25.4
(77.7)
23.6
(74.5)
21.6
(70.9)
19.5
(67.1)
19.3
(66.7)
20.4
(68.7)
21.7
(71.1)
22.4
(72.3)
23.6
(74.5)
25.3
(77.5)
22.91
(73.23)
Прос. ниска °C (°F) 22.3
(72.1)
22.3
(72.1)
21.5
(70.7)
19.4
(66.9)
16.8
(62.2)
14.4
(57.9)
14.2
(57.6)
15.4
(59.7)
17.2
(63)
18.3
(64.9)
19.7
(67.5)
21.4
(70.5)
18.58
(65.43)
Најниска забележана °C (°F) 16
(61)
17
(63)
16
(61)
11
(52)
8
(46)
4
(39)
1
(34)
7
(45)
9
(48)
12
(54)
11
(52)
15
(59)
1
(34)
Прос. врнежи мм (ин) 171.1
(6.736)
130.5
(5.138)
105.6
(4.157)
56.5
(2.224)
31.9
(1.256)
17.6
(0.693)
19.6
(0.772)
15.0
(0.591)
44.4
(1.748)
54.7
(2.154)
81.7
(3.217)
85.0
(3.346)
813.6
(32.032)
Прос. бр. врнежливи денови 8.1 7.6 7.0 4.4 2.8 2.4 1.8 2.2 3.2 5.5 7.9 7.5 60.4
Прос. релативна влажност (%) 69.0 69.0 71.0 67.5 66.0 63.5 65.0 64.0 64.0 65.5 67.0 67.5 66.58
Сред. бр. сончеви часови месечно 248 226 248 240 248 240 248 248 248 217 210 217 2.838
Извор бр. 1: Светска метеоролошка организација[2]
Извор бр. 2: BBC Weather[3]

Наводи Уреди

  1. „Total Population By Provinces - 2006“. Instituto Nacional de Estatística. Архивирано од изворникот на 2007-11-24. Посетено на 2008-06-15.
  2. „Светска метеоролошка информативна служба – Мапуто“. Светска метеоролошка организација. Посетено на December 7, 2012.
  3. „Average Conditions Maputo, Mozambique“. BBC Weather. Посетено на December 7, 2012.

Надворешни врски Уреди