Адис Абеба (амхарски: አዲስ አበባ) е главен град на Етиопија.

Адис Абеба
ኣዲስ ኣበባ
Поглед на Адис Абеба
Mапа на Етиопија
Mапа на Етиопија
Координати: 9°38′0″N 38°42′0″E / 9.63333° СГШ; 38.70000° ИГД / 9.63333; 38.70000
Држава Етиопија
Управа
Површина
 • Градска530,14 км2 (20,469 ми2)
 • Земјишна530,14 км2 (20,469 ми2)
Надм. вис.&100000000000023550000002.355 м
Население (2007)
 • Градско2.738.248
 • Густина5.165,1/км2 (133,780/ми2)
 • Градскo2.738.248
Час. појасEAT (UTC+3)

Наводи уреди