Порт о Пренс

главен град на Хаити

Порт о Пренс (на француски: Port-au-Prince, Pòtoprens на креолски јазик) е главен и најнаселен град на Хаити. Според проценките во 2022 година, во градот живеат 1,200,000 жители, а метрополитенската област се проценува на 2.618.894 жители.[2]

Порт о Пренс
Pòtoprens
Главен град и општина
Поглед од воздух на Порт о Пренс
Поглед од воздух на Порт о Пренс
Грб на Порт о Пренс
Гесло: Je luis pour tous[1]
"Блескам за сите"
ДржаваХаити
ДепартманЗападен департман
РегионГонав-Азуеи
ОкругПорт о Пренс
Основан1749
Седиште на населба1770
Управа
 • ГрадоначалникРалф Јури Чеври
Површина
 • Главен град и општина36,04 км2 (1,392 ми2)
 • Метро158,50 км2 (6,120 ми2)
Население (2022 проц.[2])
 • Главен град и општина1,200,000
 • Густина27,395/км2 (70,95/ми2)
 • Метро2,618,894[2]
 • Метро16,523/км2 (42,79/ми2)
Час. појасEST (UTC-5)
 • Лето (ЛСВ)EDT (UTC-4)
Мреж. местоhttp://www.portauprince.ht

Порт о Пренс се наоѓа на брегот на заливот Гонав: заливот на кој градот лежи, кој делува како природно пристамиште, одржува економска активност уште од цивилизациите на Таино. За прв пат бил соединет под француската колонијална власт во 1749 година. Структурата на градот е слична со онаа на еден амфитеатар: трговско-стопанските делови се поблиску до водата, додека станбените квартови се наоѓаат на околните ридови. Населението во градот е тешко да се утврди поради брзиот раст на сиромашни квартови на ридовите над градот; сепак, последните проценки велат дека населението во метрополитенската област е околу 3,7 милиони, речиси половина од националното население во земјата.[3] Градот бил катастрофално погоден од силен земјотрес во 2010 година,[4] при што голем број на градби биле оштетени или уништени. Владата на Хаити проценила дека бројот на жртви изнесувал 230,000 жители.[5] Групното насилство во Порт о Пренс е обемно, а киднапирањата, масакрите и групните силувања се вообичаени појави, често со соучесништво на полицијата и политичарите.[6]

Наводи

уреди
  1. „Exposition Internationale, 1949–1950 – Bi-Centenaire de Port-au-Prince 1749–1949 (official catalog of the exhibition, printed in 200 copies)“ (француски). University of Florida George A. Smathers Libraries. Посетено на 1 March 2017.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Mars 2015 Population Totale, Population de 18 Ans et Plus Menages et Densites Estimes En 2015“ (PDF). Institut Haïtien de Statistique et d’Informatique (IHSI). Архивирано од изворникот (PDF) на 6 ноември 2015. Посетено на 19 февруари 2015.
  3. „Urbanres.net“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-04-01. Посетено на 2014-01-01.
  4. [1] Архивирано на 15 јануари 2010 г.
  5. „Haiti Raises Earthquake's Death Toll to 230,000“. Associated Press. 2010-02-09. Посетено на 2010-02-10.
  6. "Haiti: Inside the capital city taken hostage by brutal gangs", by Orla Guerin, The Independent, 5 декември 2022 (retrieved same date).

Поврзано

уреди