Сухуми (апхаски: Аҟәа,; грузиски: სოხუმი, Сохуми; руски: Сухум(и)) — главен град на дефакто независната земја Апхазија, која највеќето земји ја сметаат за дел од Грузија, отцепена со војната во 1992-93 г. Во конфликтот, градот значајно настрадал и денес има нешто над 62.000 жители, што претставува половина од населението пред војната.

Сухуми
Аҟәа, სოხუმი
Аква, Сохуми, Сухум
град
Sokhumi Collage.jpg
Амблем на Сухуми
Амблем
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Апхазија" nor "Шаблон:Location map Апхазија" existsМестоположба во Грузија
Координати: 43°00′12″N 41°00′55″E / 43.00333° СГШ; 41.01528° ИГД / 43.00333; 41.01528
ЗемјаГрузија
Делумно признаена државаАпхазија[2]
НаселенVI век п.н.е.
Градски статус1848
Управа
 • ГрадоначалникАдгур Харазија
Површина
 • Вкупна27 км2 (10 ми2)
Најг. вис.&10000000000000140000000140 м
Најм. вис.&100000000000000050000005 м
Население (2011)
 • Вкупно62.914 [1]
Часовен појасMSK (UTC+4)
Пошт. бр.384900
Повик. бр.+7 840 22x-xx-xx
Рег. таб.ABH

НаводиУреди

  1. „п╫п╟я│п╣п╩п╣п╫п╦п╣ п╟п╠я┘п╟п╥п╦п╦“. Ethno-kavkaz.narod.ru. конс. 2016-06-26. 
  2. Државниот статус на Апхазија е спорен. Себеси се смета за независна држава, но признаена е само од неколку други земји. Грузиските власти и останатите земји во светот сметаат дека Апхазија дејуре е дел од Грузија. Во Грузија таа важи за автономна република, чија влада е во прогонство во Тбилиси.