Никозија

главен град на Кипар

Никозија, локално се употребува името Левкозија (грчки: Λευκωσία, турски: Lefkoşa) е главен град на Кипар со население од 206 220 жители (2001). Се наоѓа на реката Педиео. Никозија е разделен на два дела. Северниот дел се наоѓа во Турска Република Северен Кипар.

Никозија
Λευκωσία (грчки)
Lefkoşa  (турски)
Град
Знаме на Никозија
Никозија is located in Кипар
Никозија
Никозија
Местоположба на Никозија во Кипар
Координати: 35°10′N 033°22′E / 35.167° СГШ; 33.367° ИГД / 35.167; 33.367Координати: 35°10′N 033°22′E / 35.167° СГШ; 33.367° ИГД / 35.167; 33.367
Побаруван одРепублика Кипар (меѓународно призната)
Северен Кипар (северниот дел, призната само од Турција)
Управуван од 
 • Југот
 • Северот
Република Кипар
Северен Кипар
ОкругНикозија
Надм. вис.&10000000000000220000000220 м
Население (2011)[1][2]
 • ГрадЈугот: 55,014
Северот: 61,378
 • МетроЈугот: 239,277
Северот: 82,539
ДемонимНикозиец
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски код1010–1107
Повик. бр.+357 22
ISO 3166CY-01
Мреж. место Општина Никозија

Потекло на поимот уреди

Старото име на Никозија било Ледра. Денешното име на градот е добиено во времето на Лузињската власт, иако во античкото време се јавува и називот Лефктоеа. Името Никозија се појавило со доаѓањето на Лизањи. Феанцуските крстоносци не можеле или не сакале да го изговараат името Лефкозија, па затоа градот го нарекле Никозија. Ледра, денес е име на најпопуларната трговска улица во Никозија.

Историја уреди

Географија уреди

Левкозија е значаен град на Кипар, кој не се наоѓа на море. Од друга страна градот е сместен друи во центарот на островот. Од вториот град по големина на островот, Лимасола, Левкозија е оддалечен 75 километри. Левкозија се наоѓа во пространата рамнина во центарот на Кипар, Месаори, на надморска височина од 145-150 метри. Градот се формирал на место каде што рамницата е најкратка, т.е. на местото каде две најзначајни палнини на Кипар, Тродос и Керинејски планини, најмногу се доближуваат. Затоа градското предградие на југот и северот веќе заземаат дел од брегот.

Реони уреди

Архитектура уреди

Демографија уреди

Стопанство уреди

Образование уреди

Култура уреди

Сообраќај уреди

Спорт уреди

Наводи уреди

  1. „Population - Place of Residence, 2011“. Statistical Service of Cyprus (CYSTAT). 17 April 2014. Архивирано од изворникот на 2014-10-16. Посетено на 2016-02-25.
  2. „TRNC 2011 Population and Housing Census“ (PDF) (турски). TRNC State Planning Organization. 6 August 2013. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-11-06. Посетено на 2016-02-25.

Надворешни врски уреди