Ријад (арапски: الرياض / Ar Riyāẓ) е главниот град на Саудиска Арабија. Воедно, Ријад е најголем град во државата, како и главен град на покраината Ријад. Ријад е дел од историските региони Наџд и Јамама. Градот се наоѓа во центарот на Арапскиот Полуостров и тој е дом на околу 5,254,560 жители. Метрополитенската област Ријад има население од околу 7 милиони жители. Градот е поделен на 15 општински окрузи кои се под капата на општина Ријад и градоначалникот и гувернерот.

Ријад
الرياض Ar Riyāẓ
Поглед кон градот
Поглед кон градот
Грб на Ријад
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Saudi Arabia" does not existМестоположба на Ријад
Координати: 24°38′N 46°43′E / 24.633° СГШ; 46.717° ИГД / 24.633; 46.717
Држава Саудиска Арабија
ПокраинаРијад
Управа
 • ГрадоначалникАбдул Азиз ибн Ајаф ал Мигрин
 • Покраински емирПринц Салман бин Абдул Азиз
Површина
 • Градска1.000 км2 (400 ми2)
 • Метро1.815 км2 (701 ми2)
Население (2010)
 • Градско5.254.560
 • Густина3.024/км2 (7.833/ми2)
 • Метро6.800.000
 проценка
Часовен појасEAT (UTC+3)
 • Лете (ЛСВ)EAT (UTC+3)
Поштенски код(5 бројки)
Повик. бр.+966-1
Мреж. местоwww.arriyadh.com

Градот лежи во „централниот коридор“ на Саудиска Арабија за развој, заедно со Бураида и Харџ во ријадската административна единица. Другите две области со концентрирано поголемо население се две крајбрежни области - околу Џида и Мека на Црвеното Море, и околу Џубаил и Дахран на Персискиот Залив.

Иако е многу сува областа во која е сместен градот, сепак паѓаат и дождови во мала количина. Пет брани ја собираат дождовницата. Има околу 96 бунари и 467 км цевкаст систем кој ја пренесува водата од центрите за отсолување на Персискиот Залив до градот.

Потекло на поимот Уреди

Името „Ријад“ потекнува од арапскиот збор الرياض и значи „градини“.

Поврзано Уреди

Надворешни врски Уреди