Аруба (холандски и папименто: Aruba) е остров во јужниот дел на Карипското Море во близина на венецуелскиот брег. Островот е долг 33 километри и е оддалечен од Венецуела само 27 километри. Аруба е една од уставните држави на Карлството Холандија и е дел од групата острови ABC, заедно со Бонаир и Курасао.

Аруба
Aruba

Знаме Грб
Химна"Aruba Dushi Tera"
Местоположба на Аруба
Главен градОрањестад
12°31′N 70°1′W / 12.517° СГШ; 70.017° ЗГД / 12.517; -70.017
Најголем град главниот град
Службен јазик холандски, папименто[1]
Демоним Арубанец
Уредување уставна монархија
 •  Крал Вилем-Александар
 •  Гувернер Фредис Руфуњол
 •  Премиер Мајк Еман
автономија од Холандски Антили 
 •  Датум 1 јануари 1986 
Површина
 •  Вкупна 180 км2 
 •  Вода (%) незначително
Население
 •  проценка за јули 2009 г. 103,065 (195-та)
 •  Густина 534 жит/км2 (18-та)
БДП (ПКМ) проценка за 2007 г.
 •  Вкупен $2.400 милијарди (182-ра)
 •  По жител $23,831 (32-ра)
Валута Арупски флорин (AWG)
Часовен појас АСВ (UTC-04)
Се вози на десно
НДД .aw
Повик. бр. 297
Карта на Аруба.

Аруба не е поделена на административни единици и е една од четирите уставни држави на Кралството Холандија. Покрај Аруба, останатите се Холандија, Курасао и Свети Мартин. Климата на Аруба е нешто посува одошто останатите околни острови и тоа овозможува сончеви денови погодни за туризам. Вкупната површина на Аруба е 180 км2 каде живеат околу 103.000 жители. Главен град на Аруба е Орањестад.

Острови

уреди

Аруба ги опфаќа следните острови:

Наводи

уреди
  1. „Tijdelijke wet officiële talen BES“ (холандски). wetten.nl. Посетено на 24-10-2010. Artikel 2: De officiële talen zijn het Engels, het Nederlands en het Papiamentu. (англиски: Article 2: The official languages are English, Dutch and Papiamentu) Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди
Општо