Кокосови Острови

Територијата на Кокосовите Острови или Килиншки Острови (англ. Cocos (Keeling) Islands) се територија на Австралија кои се со самоуправа. Оваа земја се состои два атола и дваесет и седум корални острови. Островите се наоѓаат во Индискиот Океан и на пола пат од Австралија и Шри Ланка.


Кокосови Острови
Знаме Грб
ГеслоMaju Pulu Kita  (малајски)
„Нашиот развиен остров“
Главен градВест Ајленд
Најголем село Бантам (Хоум Ајленд)
Службен јазик англиски (дефакто)
Демоним
  • Кокосовци
  • Кокосовоостровјани
Уредување дедерална уставна монархија
 •  Монарх Елизабета II
 •  Претседател на грофството Ајндил Минком
територија на Австралија
 •  припоени од
Британската Империја

1857 
 •  предадени во
надлежност на Австралија

1955 
Површина
 •  Вкупна 14 км2 
 •  Вода (%) 0
Население
 •  проценка за јули 2009 г. 596[1] (241)
 •  Густина 43 жит/км2 (н/п)
Валута австралиски долар (AUD)
Часовен појас CCT (UTC+06:30)
НДД .cc
Повик. бр. 61 891
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Индиски Океан" nor "Шаблон:Location map Индиски Океан" exists|300px|Кокосови О-ви is located in Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Индиски Океан" nor "Шаблон:Location map Индиски Океан" exists]]
Кокосови О-ви
Местоположба на Кокосовите Острови во Индискиот Океан.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Кокосови Острови“. Светска книга на факти. ЦИА. Посетено на 27 јануари 2012. (англиски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 12°07′S 96°54′E / 12.117° S; 96.900° E / -12.117; 96.900