Британски Девствени Острови

Британски Девствени Острови или БДО (англиски: British Virgin Islands, BVI) — островска група во Малите Антили, во Карипско Море, источно од Порторико. Претставува дел од Британските прекуморски територии. Повеќе од 60 острови и гребени спаѓаат тука. Заедно со Американските Девствени Острови го сочинуваат поширокиот архипелаг Девствени Острови.

Британски Девствени Острови
British Virgin Islands

Знаме Грб
Гесло"Vigilate"  (Латински)
"Vigilant"
ХимнаБоже, чувај го Кралот (God Save the King)"
Местоположба на Британски Девствени Острови
Главен градРоуд Таун
18°25.883′N 64°37.383′W / 18.431383° СГШ; 64.623050° ЗГД / 18.431383; -64.623050
Службен јазик англиски
Народности  83.36% Афро-карипци, 7.28% Белци (повеќето Англичани и Португалци), 5.38% повеќерасни (повеќето Порториканци), 3.14% Источни Индијци, 0.84% Други
Демоним девственоостровјанец
Уредување Британски Прекуморски Територии
 •  Водач на држава Чарлс III
 •  Гувернер Вилијам Бојд Меклери
 •  Заменик Гувернер Вивијан Инез Арчибалд
 •  Премиер Ралф Т. О'Нил
Британски Прекуморски Територии
 •  Раздвоено 1960 
 •  Автономна територија 1967 
Површина
 •  Вкупна 153 км2 (216-та)
 •  Вода (%) 1.6
Население
 •  Попис 2005 27,000[1] (212-та)
 •  Густина 260 жит/км2 (68-ма)
БДП (ПКМ) проценка за  г.
 •  Вкупен $853.4 милиони[2] 
 •  По жител $43,366 
Валута долар (САД) (американски долар)
Часовен појас AST (UTC-4)
 •  (ЛСВ) не важи (UTC-4)
НДД .vg
Повик. бр. +1-284

Галерија уреди

Наводи уреди

Поврзано уреди