Ла Пас

град во Боливија, дефакто негов управен центар
Оваа статија е за град во Боливија. За други значења за поимот Ла Пас, видете Ла Пас (појаснување)

Ла Пас (шпански: La Paz), целосно име: Богородица од Ла Пас (Nuestra Señora de La Paz) — втор по големина град во Боливија, административен центар на земјата и центар на департментот Ла Пас. Според пописот во 2001, градот имал население од околу 789.585 жители[2] и заедно со соседните градови Ел Алто и Вијача ја сочинуваат најголемата урбана површина во Боливија со население над 1,6 милиони жители. Ла Пас се наоѓа на надморска височина од 3660 метри и тоа го прави највисок главен град во светот. Според уставот на државата, Сукре е главен град на Боливија, но бидејќи Ла Пас е седиште на владата често се смета како главен град, наместо Сукре.

Ла Пас
La Paz
Chukiago Marka
Панорана на Ла Пас
Панорана на Ла Пас
Знаме на Ла ПасАмблем на Ла Пас
Амблем
Гесло: "Los discordes en concordia, en paz y amor se juntaron y pueblo de paz fundaron para perpetua memoria"
Координати: 16°30′S 68°09′W / 16.500° ЈГШ; 68.150° ЗГД / -16.500; -68.150
Држава Боливија
ДепартментЛа Пас
ПокраинаПедро Доминго Мурило
Основан20 октомври 1548
Управа
 • ГрадоначалникХуан Дел Гранадо
Површина
 • Вкупна470 км2 (180 ми2)
Надм. вис.&100000000000036400000003.640 м
Население (2008[1])
 • Вкупно877,363
 • Густина6.275,16/км2 (1,625,260/ми2)
Повик. бр.2
Мреж. местоwww.ci-lapaz.gov.bo/

Наводи

уреди

Поврзано

уреди