Манагва (шпански: Managua) е главен град на Никарагва. Градот има околу 1.817.096 жители. Манагва се наоѓа северозападниот брег на езерото Манагва, во истоимениот департман. Во градот има и европски заедници на Каталонци, Германци и Французи.

Манагва
Leal Villa de Santiago de Managua
Поглед кон градот
Поглед кон градот
Знаме на МанагваАмблем на Манагва
Амблем
Прекар(и): Novia del Xolotlán
(англиски: The Bride of Xolotlán)[1]
Координати: 12°8′11″N 86°15′5″W / 12.13639° СГШ; 86.25139° ЗГД / 12.13639; -86.25139
Држава Никарагва
ДепартманМанагва
ОпштинаНикарагва
Основан1819
Седиште на владата1852
Главен град1852
Површина
 • Градска544 км2 (210 ми2)
 • Градска173,7 км2 (671 ми2)
Население (2010)
 • Градско927,087[2]
 • Густина1.704/км2 (4,410/ми2)
 • Метро2,408,000
 • Метро2.000/км2 (4.000/ми2)
Мреж. местоhttp://www.managua.gob.ni/

Наводи

уреди
  1. „Managua en el Tiempo: La "Novia del Xolotlán". La Prensa (шпански). Архивирано од изворникот на 2018-12-26. Посетено на 2007-06-21.
  2. „what is the population of managua, nicaragua? - Wolfram|Alpha“. Wolframalpha.com. Посетено на 2013-03-12.