Куковите Острови (куковоостровски маорски: Kūki 'Āirani) се самоуправувачка држава во слободна соработка со Нов Зеланд. Вкупната површина на државата е 240 км2, но покрива 1,8 милиони км2 океан.[2]

Кукови Острови
Kūki 'Āirani
Знаме
ХимнаTe Atua Mou E
Господ е вистината

Местоположба на Кукови Острови
Главен градАваруа
21°12′S 159°46′W / 21.200° ЈГШ; 159.767° ЗГД / -21.200; -159.767
Најголем град главниот град
Службен јазик англиски
куковоостровски маорски
Народности  87,7% Маори, 5,8% делумно Маори, 6,5% други[1]
Демоним Куковоостровјани
Уредување Уставна монархија
 •  Монарх Елизабета II
 •  Претставник на кралицата
Фредерик Туту Гудвин
 •  Премиер Хенри Пуна
Основана
 •  самоуправувна држава под закрила на Нов Зеланд 4 август 1965 
Површина
 •  Вкупна 240 км2 (206-та)
Население
 •  Попис 2006 19.569 
 •  Густина 76 жит/км2 (124-та)
БДП (ПКМ) проценка за 2005 г.
 •  Вкупен $183,2 милиони (н/п)
 •  По жител $9.100 (н/п)
Валута Новозеландски долар
(се користи и куковоостровски долар) (NZD)
Часовен појас (UTC-10)
Се вози на лево
НДД .ck
Повик. бр. 682

Главниот центар на населението е островот Раротонга каде се наоѓа и меѓународниот аеродром. Вкупниот број на населението е 14.153 жители, од кои 5.445 живеат во главниот град Аваруа. Потомци на куковоостровците има и во Нов Зеланд на Северниот Остров. Во 2006 година се изјасниле околу 58.008 Маори во Нов Зеланд како потомци од Куковите Острови.[3] Со повеќе од 90.000 посетители, во Куковите Острови туризмот е главната гранка.

Наводи

уреди
  1. „World fact book : Cook Islands“. Архивирано од изворникот на 2008-09-16. Посетено на 2010-02-04.
  2. Поглед од Куковите Острови - SOPAC
  3. „QuickStats About Culture and Identity - Pacific Peoples“. 2006 Census. Statistics New Zealand. Архивирано од изворникот на 2007-08-29. Посетено на 2007-06-12.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди