Андора ла Веља

главен град на Андора

Андора ла Веља (каталонски: Andorra la Vella) — главен град на кнежевството Андора и се наоѓа високо на Пиринеите меѓу Франција и Шпанија. Истото име го носи и жупата каде се наоѓа градот. Населението брои 22.884 жители Главна стопанска гранка е туризмот. Во местото се произведуваат мебел и ракија.

Андора ла Веља
Andorra la Vella
Поглед на Андора ла Веља и мал дел од Аскалдес-Ангурдањ
Поглед на Андора ла Веља и мал дел од Аскалдес-Ангурдањ
Местоположба на жупата Андора ла Веља во Андора
Местоположба на жупата Андора ла Веља во Андора
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Андора" does not existМестоположба во Андора
Координати: 42°30′N 01°30′E / 42.500° СГШ; 1.500° ИГД / 42.500; 1.500
Земја Андора
ЖупиАндора ла Веља
СелаЛа Маржинеда, Санта Кулома
Управа
 • ГрадоначалникМарија Роса Ферер Објолс
Површина
 • Вкупна30 км2 (10 ми2)
Надм. вис.&100000000000010230000001.023 м
Население (2011)
 • Вкупно63,574[1]
 • Густина741,87/км2 (192,140/ми2)
Мреж. местоОпштински протал

Наводи уреди

  1. Андора — PopulationData (англиски)