Парамарибо (холандски: Paramaribo, прекар „Парбо“) — главен и најголем град на Суринам, сместен на бреговите на истоимената река во округот Парамарибо. Парамарибо има население од околу четвртина милион луѓе, повеќе отколку половината население на државата. Историски стар дел на градот е светско културно наследство од 2002.

Парамарибо
Улицата Ватеркант во Парамарибо
Улицата Ватеркант во Парамарибо
Прекар(и): Парбо
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Суринам" nor "Шаблон:Location map Суринам" existsМестоположба на Парамарибо во Суринам
Координати: 5°52′N 55°10′W / 5.867° N; 55.167° W / 5.867; -55.167Координати: 5°52′N 55°10′W / 5.867° N; 55.167° W / 5.867; -55.167
Држава Суринам
ОкругПарамарибо
Основан1603
Површина
 • Вкупна182 км2 (70 ми2)
Надм. вис.&100000000000000030000003 м
Население (Попис од 2012)
 • Вкупно240.924
 • Густина1,300/км2 (3,400/ми2)
Часовен појасART (UTC-3)

Меѓународни односиУреди

НаводиУреди

  1. Willemstad World Heritage City. Curacaomonuments.org. 19 мај 2012.

Надворешни врскиУреди