Обединета Република Танзанија е земја на источниот брег на Африка. Се граничи со Кенија и Уганда на север, Руанда , Бурунди и Конго на запад, Замбија, Малави и Мозамбик на југ, и Индискиот Океан на исток. Именувана е по Тангањика и островот Занзибар. Главен град на Танзанија е Додома, а најголем град е Дар ес Салам, кој претходно бил главен град. Земјата била членка на Комонвелтотот, сè до нејзината независност во 1961 година. Во 1964 годинаа, со обединувањето на Тангањика со Занзибар и островот Пемба била формирана Обединета Република Тангањика и Занзибар, подоцна преименувана во Обединета Република Танзанија во 1996.

Обединета Република Танзанија
Jamhuri Ya Muungano wa Tanzania  (свахили)
Знаме Грб
Гесло"Uhuru na Umoja"  (свахили)
„Слобода и Единство“
ХимнаMungu ibariki Tanzania
„Господ да ја благослови Танзанија“

Местоположба на Танзанија
Главен градДодома
Најголем град Дар ес Салам
Службен јазик свахили (de facto)
англиски (врховните судови, високото образование)[1]
Демоним Танзанијци (Танзаниец/Танзанијка)
Уредување Република
 •  Претседател Самија Сулуху
 •  Премиер Касим Маџалива
Независност од  Обединето Кралство 
 •  Тангањика 9 декември 1961 
 •  Занзибар 10 декември 1963 
 •  Спојување 26 април 1964 
Површина
 •  Вкупна 945,203 км2 (27-ма)
 •  Вода (%) 6,2
Население
 •  проценка за ноември 2006 г. 37.849.1331 (32-ра)
 •  Попис 2002 35.214.888 
 •  Густина 41 жит/км2 (159-та)
БДП (ПКМ) проценка за 2007 г.
 •  Вкупен $48,921 милијарди[2] 
 •  По жител $1.255[2] 
БДП (номинален) проценка за 2007 г.
 •  Вкупно $16,691 милијарди[2] 
 •  По жител $428[2] 
Џиниев коеф. (2012)37.8[3]
среден
ИЧР (2013) 0.488[4]
низок · 159та
Валута Танзаниски шилинг (TZS)
Часовен појас EAT (UTC+3)
 •  (ЛСВ) не е обележано (UTC+3)
НДД .tz
Повик. бр. 255
1 Проценките за оваа земја непосредно ги земаат предвид ефектите на зголемената смртност поради СИДА; ова може да значи помал животен век, по смртност на новороденчињата и поголем број на смртни случаи, помало население и стапки на раст, како и промена во очекуваната старосна и полова распределба на населението.
² 007 од Кенија и Уганда.

Потекло на поимот

уреди

Историја

уреди

Географија и клима

уреди

Танзанија зафаќа површина од 945.087 квадратни километри. Во североисточниот дел од земјата има планини, вклучувајќи ги Меру и Килиманџаро, и двата активни вулкани. Природната убавина на Килиманџаро и неговата надморска височина од 6.010 метри (највисокиот врв во Африка) привлекуваат илјадници туристи.

На запад на Танзанија се наоѓаат езерото Викторија, најголемото езеро во Африка и изворот на Нил. Југозападно од него, разграничувајќи ги Танзанија и Демократската Република Конго, е езерото Тангањика, второто најстаро и најдлабокото езеро во светот, по Бајкалско Езеро. Танзанија се одликува со два врнежливи периода: подолгиот трае од март до мај, а пократкиот од ноември до јануари.

Политички систем

уреди

Административна поделба

уреди

Стопанство

уреди
 
Кулите-близначки на Банката на Танзанија

Население, јазик и религија

уреди

Христијанството е најбројна религија во Танзанија, но постојат и значителни муслимански и анимистички малцинства.

Култура

уреди

Музика

уреди

Спорт

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
  1. J. A. Masebo & N. Nyangwine: Nadharia ya lugha Kiswahili 1. S. 126, ISBN 9987-676-09-X
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Tanzania“. International Monetary Fund. Посетено на 2008-10-09.
  3. „GINI Index“. The World Bank. Посетено на 14 октомври 2014.
  4. „2014 Human Development Report Summary“ (PDF). United Nations Development Programme. 2014. стр. 21–25. Посетено на 27 јули 2014.