Могадишу [mogaˈdɪʃu] (сомалиски: Muqdisho, популарно Ксамар; арапски: مقديشو Maqadīshū; италијански: Mogadiscio) е главен и најголем град во Сомалија.

Могадишу
مقديشو Maqadīshū ("Седиштето на Шахот")[1]
Панорама на Могадишу
Панорама на Могадишу
Прекар(и): Xamar
Местоположбата на Могадишу во Сомалија
Местоположбата на Могадишу во Сомалија
Координати: 2°02′N 45°21′E / 2.033° СГШ; 45.350° ИГД / 2.033; 45.350
ДржаваСомалија
РегионБанадир
Управа[2][3]
 • ГрадоначалникМохамед Омар Хабеб Дере
 • Шеф на полицијатаАбдулахи Хасан Барисе
Население (2006)[4]
 • Вкупно2.000.000
Часовен појасEAT (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EAT (UTC+3)

Се наоѓа на брегот Бенадир на Индискиот Океан, и со векови служи како најголемо пристаниште во тој дел на Африка.

Познати Могадишанци уреди

 
Родена во Могадишу, супермоделот Иман беше првата Сомалијка која се појави на насловната страница на модниот магазин Vogue во 1979 и потпишала козметички договор.

Наводи уреди

  1. David D. Laitin, Said S. Samatar, Somalia: Nation in Search of a State‎, (Westview Press: 1987), p.12
  2. „Mayor of Mogadishu bans weapons“. Посетено на 2007-05-04.
  3. [1]
  4. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-07-26. Посетено на 2009-03-07.

Надворешни врски уреди