Тајланд

уставна монархија во Југоисточна Азија

Тајланд (тајландски: ประเทศไทย, Пратет Тај, официјално: Кралство Тајланд (тајландски: ราชอาณาจักรไทย, Ратча Аначак Тхај; МФА: [râːt.tɕʰā ʔāːnāːtɕàk tʰāj] ( слушнете)) е држава во Југоисточна Азија. Се наоѓа на полуостровот Индокина. Главен град е Бангкок.

Кралство Тајланд
ราชอาณาจักรไทย
Ratcha Anachak Thai
Знаме Emblem
ХимнаPhleng Chat thai
Кралска химнаPhleng Sansoen Phra Barami
Главен градБангкок
13°45′N 100°29′E / 13.750° СГШ; 100.483° ИГД / 13.750; 100.483
Најголем град главниот град
Службен јазик тајландски
Демоним Тајланѓанец
Уредување уставна монархија под воена диктатура
 •  Крал Маха Вачиралонгкорн
 •  Премиер Прајут Чаноча
Основање
 •  Кралство Сухотај 1238 
 •  Уставна монархија 24 јуни 1932 
 •  Устав 22 мај 2014 
Површина
 •  Вкупна 513,115 км2 (50-та)
 •  Вода (%) 0.4 (2,230 km)
Население
 •  проценка за декември 2007 г. 63.038.247 (20-та)
 •  Попис 2000 60.606.947[1] 
 •  Густина 122 жит/км2 (85-та)
БДП (ПКМ) проценка за 2008 г.
 •  Вкупен $546.095 милијарди[2] 
 •  По жител $8,224[2] 
БДП (номинален) проценка за 2008 г.
 •  Вкупно $273.248 милијарди[2] 
 •  По жител $4,115[2] 
Џиниев коеф. (2002)42
среден
ИЧР (2013) 0.722[3]
висок · 89та
Валута бат (฿) (THB)
Часовен појас (UTC+7)
НДД .th
Повик. бр. 66

Етимологија на име уреди

Историја уреди

Географија и клима уреди

Тајланд го зафаќа јужниот дел на полуостровот Индокина.

Политички систем уреди

На 20 мај 2014 година тајландската војска воведе воена состојба во земјата.

Административна поделба уреди

 
Карта на покраините во Тајланд

Тајланд е поделен на 76 покраини[4] (จังหวัด), кои географски влегуваат во шест области [5]. Главниот град Бангкок не е покраина, туку претставува специјално управно подрачје (но тука е вбројан во нив бидејќи е истостепена единица).[6] Покраините ги носат имињата на нивните административни центри.

Најголемо население и најгуста населеност има престолнината Бангкок. Најголема покраина по површина е Након Ратчасима, а најмала е Самут Сонгкрам. Најмалку жители има Ранонг, а најслабо населена е Ме Хонг Сон[7].

Секоја покраина има свој управник, назначен од Министерството за внатрешни работи. Единствениот исклучок од ова е Бангкок, чиј управник се бира со народно гласање.

Покраините се делат на вкупно 878 окрузи („ампе“, อำเภอ). Педсесетте окрузи на Бангкок се нарекуваат „кет“ (เขต). Секоја покраина има различен број на окрузи, од по три во најмалите до педесет во главниот град. Окрузите потоа се делат на подокрузи („тамбон“), а тие пак, на села „мубан“. Во Бангкок, подокрузите се нарекуваат „квенг“.

Стопанство уреди

Население, јазик и религија уреди

Околу 75–85% од населението се Тајци. Кинези се 14% од населението, но лицата со делумно кинеско потекло сè до 40%. Малајците се 3%.

Религија уреди

Верници во Тајланд
Будисти
  
93,6 %
Муслимани
  
4,9 %
Католици
  
1,2 %
Хиндуисти
  
0,1 %
Атеисти
  
0,2 %
Други
  
0,2 %

Култура во Тајланд уреди

Музика во Тајланд уреди

Спорт во Тајланд уреди

Наводи уреди

  1. „Population and Housing Census 2000, National Statistical Office“. Архивирано од изворникот на 2017-11-14. Посетено на 2009-05-19.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Thailand“. International Monetary Fund. Посетено на 2009-04-22.
  3. „2014 Human Development Report Summary“ (PDF). United Nations Development Programme. 2014. стр. 21–25. Посетено на 27 јули 2014.
  4. [1]
  5. http://en.wikipedia.org/wiki/Податотека:Thailand_provinces_six_regions.png[мртва врска]
  6. http://countrystudies.us/thailand/78.htm
  7. Податоци од пописот во 2000 г.

Надворешни врски уреди

Поврзано уреди