Нгерулмуд (палауански: Ngerulmud) е месност во покраината Мелекеок, што воедно е и главен град на Палау. Владата се преселила тука на 7 октомври 2006 од поранешниот главен град Корор во [1][2][3]. Нгерулмуд лежи 20 km североисточно од Корор, на островот Бабелдаоб и 2 km северозападно од селото Мелекеок.[4].

Местоположбата на Нгерулмуд во рамките на Мелекеок

Наводи

уреди

7°30′2″N 134°37′27″E / 7.50056° СГШ; 134.62417° ИГД / 7.50056; 134.62417