Координати: 33°53′13″N 35°30′47″E / 33.88694° СГШ; 35.51306° ИГД / 33.88694; 35.51306

Бејрут (арапски: بيروت, Bayrūt) е престолнина и најголем град на Либан со население над 2,1 милиони, 2007. Сместен на полуостров на либанското средоземно крајбрежје. Спомнат е уште во старо египетските Тел ел Амарна записи, во 15 век п.н.е, со континуиран живот до ден денес.

Бејрут
بيروت Bayrūt
Beyrouth (French)
Beirutcity.jpg
Знаме на БејрутBlasonBeyrouth4.jpg
Амблем
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Lebanon" does not existЛокација во Либан.
Координати: 33°53′13″N 35°30′47″E / 33.88694° СГШ; 35.51306° ИГД / 33.88694; 35.51306
Држава Либан
ГувернаторатБејрут, Престолнина
Управа
 • ГрадоначалникАбдел Муним Арис[1]
Површина
 • Градска648 км2 (250 ми2)
Население (2007)
 • Градско1 812 000
 • Густина2.800/км2 (7,000/ми2)
 • Метро~ 2 600 000
Часовен појас+2
 • Лете (ЛСВ)+3 (UTC)
Мреж. местоГрад Бејрут

Збратимени градовиУреди

НаводиУреди

{{|2}}

Дополнителна литератураУреди

 • Linda Jones Hall, Roman Berytus: Beirut in Late Antiquity, 2004.
 • Samir Kassir, Histoire de Beyrouth, Fayard 2003.

Надворешни врскиУреди

 • Официјална страница на Бејрут Архивирано на 13 мај 2008 г.
 • Престолнината Бејрут
  1. Word from the President Архивирано на 6 декември 2008 г., Beirut.gov.lb
  2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 2,11 2,12 2,13 2,14 „Twinning the Cities“. City of Beirut. Архивирано од изворникот на 2008-02-21. Посетено на 2008-01-13.
  3. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2009-05-02. Посетено на 2009-04-08.
  4. "Beirut's Official Website". Beirut.gov.lb. Архивирано на 12 април 2009 г.. Посетено на 2009-05-05.