Отвори го главното мени

Ташкент е главен град и најдолг град во Узбекистан, исто така и на Ташкентската провинција. Ташкент има 334.8 km2 површина со 2,309,300 жители.[1] Ташкент бил под влијание на Согдианите и турскaта културa во неговата рана историја, пред доаѓањето на исламот во 8 век од н.е. По уништувањето на Џингис Кан во 1219 година, градот бил повторно изграден и профитирал од Патот на свилата. Во 1865 година, градот бил освоен од страна на Руската империја, и за време на Советскиот соујуз биле забележани голем пораст на населението и демографски промени поради принудени депортации од целиот Советски Сојуз. Денес, како главен град на независен Узбекистан, Ташкент го задржува мултиетничкото население, со мнозинство етнички узбеки.

  1. „Official website portal of Tashkent City“. Tashkent.uz. 18 ноември 2013. http://tashkent.uz/eng/articles/354/. посет. 24 ноември 2013 г. 
Ташкент
узбечки: Toshkent, Тошкент, تاشکنت
Главен град
Амблем на Ташкент
Амблем
Ташкент се наоѓа во Узбекистан
Ташкент
Локација во Узбекистан
Координати: 41°16′ СГШ 69°13′ ИГД / 
Држава Flag of Uzbekistan.svg Узбекистан
Површина
 • Вкупна 334,8 km2 (1,293 sq mi)
Население (2012)
 • Вкупно 2.309.600
Часовен појас   (UTC+5)
Мреж. место http://tashkent.uz/