Папете (тахитски: Papeete („вода од кошница“,[1] (изговор [papeʔete]) е главен и најголем град во Француска Полинезија, прекуморска територија на Франција на Пацификот. Општината е сместена на островот Тахити, на Приветрените Острови.

Папете
ЗемјаФранција
Управа
 • Градоначалник (1995 – сеуште) Мишел Билјар
Население 126.017
INSEE/Пошт. бр.98735
1 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Координати: 17°32′S 149°34′W / 17.533° ЈГШ; 149.567° ЗГД / -17.533; -149.567

Урбаното подрачје на Папете има вкупно население од 131.695 жители (август 2007), додека самиот град има 26.017 жители.[2]

ФуснотиУреди

  1. Kay, p102
  2. (француски) Institut Statistique de Polynésie Française (ISPF). „Recensement de la population 2007“ (PDF). конс. 2007-12-02. 

НаводиУреди

  • Kay, Robert F. Hidden Tahiti, Ulysses Press, Berkeley, California, 2001. ISBN 1-56975-222-2.

Надворешни врскиУреди

 
Ривата Папете