Велингтон

главен град на Нов Зеланд

Велингтон (англ. Wellington) е главен град на Нов Зеланд, во југозападниот дел на Северниот Остров помеѓу Куковиот Проток и планискиот венец Римутака. Градското подрачје на Велингтон е главен центар на населението на јужниот дел од Северниот Остров на Нов Зеланд и е трета најнаселена урбана зона со 389.700 жители. Регионот Велингтон има 483.200 жители.

Велингтон
Wellington
Te Whanga-nui-a-Tara
Град
Поглед на пристаништето Ламбтон и Велигнтон
Поглед на пристаништето Ламбтон и Велигнтон
Подрачјето на Велингтон во рамките на Нов Зеланд
Подрачјето на Велингтон во рамките на Нов Зеланд
Координати: 41°17′20″S 174°46′38″E / 41.28889° ЈГШ; 174.77722° ИГД / -41.28889; 174.77722
ЗемјаНов Зеланд
РегионВелингтон
Територијални единициВелингтон
Долен Хат
Горен Хат
Порируа
Површина[1]
 • Градска444 км2 (171 ми2)
 • Метро1.390 км2 (540 ми2)
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Час. појасNZST (UTC+12)
 • Лете (ЛСВ)NZDT (UTC+13)
Пошт. бр-вигрупа 6000, и серии 5000 и 5300
Повик. бр.04
Локални ивиНгати Тоа Рангатира, Нгати Раукава, Те Ати Ава
Мреж. местоhttp://www.wellingtonnz.com/

Наводи уреди

  1. „За Велингтон - Факти и податоци“. Градски совет на Велингтон. Посетено на 5 август 2008. (англиски)
  2. „Градски совет на Велингтон Годишен план за 2007-2008 г.“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-02-09. Посетено на 5 август 2008. (англиски)
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име NZ_population_data.