Астана

главен град на Казахстан
(Пренасочено од Нур-Султан)

Астана (казашки: Astana, руски: Астана) — главен град на Казахстан, кој се наоѓа на реката Ишим. Градот бил основан во 1824 година под името Акмоли, а подоцна преименуван во Целиноград, Акмола и Нур-Султан. На 20 март 2019 година градот е конечно преименуван во Нур-Султан, во чест на поранешниот претседател на Казахстан Нурсултан Назарбаев.[2][3] На 17 септември 2022 година, претседателот Токаев потпиша указ за преименување на главниот град назад во Астана. Уредбата стапи на сила од денот на објавувањето.

Астана
Astana
Податотека:Astana, capital of Kazakhstan 02.jpg
Nazarbayev University.JPGL.N.Gumilyov Eurasian National University.JPG
Знаме на АстанаАмблем на Астана
Амблем
Астана is located in Казахстан
Астана
Астана
Местоположба во Казахстан
Координати: 51°10′0″N 71°26′0″E / 51.16667° СГШ; 71.43333° ИГД / 51.16667; 71.43333
CountryПредлошка:Country data Казахстанска
ОбластАкмолинска Област
Основан1830
Управа
 • Akim (градоначалник)Имангали Тасмагамбетов
Површина
 • Вкупна710,2 км2 (2,742 ми2)
Надм. вис.&10000000000000347000000347 м
Население (1 јануари 2009)
 • Вкупно750.632
 • Густина841/км2 (2,180/ми2)
Часовен појасBTT (UTC+6)
Пошт. бр.010000 - 010015
Повик. бр.+7 7172[1]
ISO 3166-2AST
Рег. таб.Z
Мреж. местоhttp://www.astana.kz

Сестрински градовиУреди

ПоврзаноУреди

ИзвориУреди

  1. ПРИСТАПЕН КОД
  2. „Parliament approved renaming of Astana as Nursultan“. Kazinform. 20 март 2019. Архивирано од изворникот 20 март 2019. Посетено на 26 јануари 2021.
  3. „Nursultan, not Astana – Kazakhstan renames capital to honor Nazarbayev“. Deutsche Welle. Архивирано од изворникот 22 март 2019. Посетено на 26 јануари 2021.

БиблиографијаУреди

  • Schatz, Edward. Modern Clan Politics: The Power of "Blood" in Kazakhstan and Beyond. Seattle: University of Washington Press. 2004.

Надворешни врскиУреди

Координати: 51°10′51″ N; 71°27′40″ E / 51.1807° СГШ; 71.461° ИГД / 51.1807; 71.461