Монровија е главен град на Либерија. Има 572,000 жители. Економијата на градот е насочувана од неговото пристаниште, коешто било значајно проширено од американските сили за време на Втората светска војна. Главни извозни производи се латекс и железна руда.

Монровија
Monrovia
град
Поглед кон Монровија
Поглед кон Монровија
Држава Liberia
Округ Монтсерадо
ДистриктГолема Монровија
Основан25 април 1822
Наречено поЏејмс Монро
Управа
 • ВидЛокална влада на Монровија
 • ГрадоначалникЏеферсон Т. Коџи
Површина
 • град194.25 км2
Население (попис 2008)[1]
 • Метро1,010,970
Часовен појасGMT (UTC+0)
КлимаAm
Мреж. местоemansion.gov.lr

Монровија е сместена на полуостров, помеѓу Атлантскиот Океан и реката Месурадо и е главно пристаниште. Градот е скоро целосно опколен со реката Сент Пол. Монровија е најголемиот град во Либерија и е нејзин административен, комерцијален и финански центар.

Надворешни врски уреди

  1. 2008 National Population and Housing Census. Retrieved November 09, 2008. [1]