Кастри со население од 10.634 жители е главен град на Света Луција, земја во Западните Инди. Областа со истото име, кое административно се вика кварт, има население од 61.341 жител. Кастри е седиште на владата и седиште на голем број на бизниси, локални и странски. Дизајн на градот е сличен на градското подрачје на град како Њујорк, но во многу помали размери. Во Кастри има пристаниште за бродови, фериботи, како и крстаречки бродови. Трговијата и услугите се високо развиени во Кастри и околу пристаништето. Главната пошта на Св. Лусија е сместена во Кастри. Бидејќи поголемиот дел од земјата не користи стандардни улични адреси, пошта во голема мера се испраќа до PO кутии.

Кастри
Castries
Град
Поглед кон пристаништето на Кастри
Castries
Гесло: Statio Haud Malefida Carinis  ("Безбедно пристаниште за бродови")[1]
Map of Castries Quarter, the district containing the city of Castries
Квартот Кастри со градот Кастри (црвена точка)
Координати: 14°01′N 60°59′W / 14.017° СГШ; 60.983° ЗГД / 14.017; -60.983
Држава Света Луција
КвартКастри
Основан1650
Сменето име1756
ОсновачФранцузите
Управа
 • Владеачко телоГрадски совет на Кастри
Површина
 • Вкупна79 км2 (30,5 ми2)
Надм. вис.[2]&100000000000000020000002 м
Население (2001)
 • Вкупно61.341
 • Густина780/км2 (200/ми2)
 • 2004[3]67,000
Часовен појасИсточнокарипско време (UTC-4)
Повик. бр.758
HDI (2006)0.814 – висок

НаводиУреди