Отвори го главното мени

Канбера е главниот град на Австралија а воедно и на Австралиската престолнинска територија (АПТ или ACT).

Канбера
Canberra
Canberra locator-MJC.png
Местоположба на Канбера во Австралија
Држава/територија{{country data АПТ|знаме/core|name=АПТ|variant=|size=}}
Координати35°18′27″S 149°07′27.9″E / 35.30750° ЈГШ; 149.124417° ИГД / -35.30750; 149.124417Координати: 35°18′27″S 149°07′27.9″E / 35.30750° ЈГШ; 149.124417° ИГД / -35.30750; 149.124417
Население345,257(30 јуни 2008)[1] (8ми)
 • Густина428.6 жит/км2
Основан12 март 1913
Површина805.6 км2
Часовен појасAEST (UTC+10)
 • Лете (DST)AEDT (UTC+11)
Местоположба
Изб. единици
Сој. единици
Сред. макс. темп. Сред. мин. темп. Год. врнежи
19,7 °C
6,5 °C
616,3 мм

Во Канбера се наоѓа македонската амбасада за Австралија.[2][3]

ИзвориУреди

  1. „Main Features“. 3218.0 - Regional Population Growth, Australia, 2007-08. Aвстралиско биро за статистика. 23 април 2009. конс. 2009-05-13.  (видете ја табелата „ESTIMATED RESIDENT POPULATION, States and Territories - Capital City and Balance of State“ (англиски)
  2. Македонска амбасада во Канбера (англиски)
  3. www.missions.gov.mk, страница на македонската амбасада во Канбера на порталот на министерството за надворешни работи на Република Макеоднија (англиски)

Надворешни врскиУреди