Терирторијата Божиќен Остров е територија на Австралија во Индискиот Океан. Островот се наоѓа 2600 километри северозападно од Перт, Австралија, 500 километри јужно од Џакарта и 975 километри од Кокосовите Острови.

Територија Божиќен Остров
Territory of Christmas Island

Знаме Грб
ХимнаНапредувај, прекрасна Австралијо
Местоположба на Божиќен Остров
Главен град
(и најголем)
Флаинг Фиш Коув
Службен јазик англиски јазик (де факто)
Народности 
Демоним Божиќноостровци
Уредување федерална уставна монархија
 •  Кралица на Австралија Елизабета II
 •  Генерален гувернер
Квентин Брајс
 •  Администратор Брајан Леси
 •  Гроф Гордон Томпсон
Територија на Австралија
 •  Независностпрефрлена на Австралија
1957 
Површина
 •  Вкупна 135 км2 
 •  Вода (%) 0
Население
 •  проценка за 2009 г. 1.402[1] (н/п)
 •  Густина 10.39 жит/км2 (н/п)
Валута Австралиски долар (AUD)
Часовен појас (UTC+7)
НДД .cx
Повик. бр. 61

Божиќниот Остров има вкупно население од 1.403 жители кои живеат главно во Флаинг Фиш Коув, Силвер Сити, Пон Сан и Драмсајт.

Наводи

уреди
  1. Светска книга на факти“ на ЦИА — запис за „Christmas Island(англиски), The World Factbook, CIA. Проверено 14 април 2009.

Библиографија

уреди
  • CIA World Factbook 2002
  • Charles. W. Andrews, A Description of Christmas Island (Indian Ocean). Geographical Journal, 13(1), 17–35 (1899).
  • Charles W. Andrews, A Monograph of Christmas Island, London,1900.
  • National Library of Australia, The Indian Ocean: a select bibliography. 1979 ISBN 0-642-99150-2
  • W. J. L. Wharton, Account of Christmas Island, Indian Ocean. Proceedings of the Royal Geographical Society and Monthly Record of Geography, 10 (10), 613–624 (1888).

Поврзано

уреди

Галерија

уреди

Надворешни врски

уреди

10°29′S 105°38′E / 10.483° ЈГШ; 105.633° ИГД / -10.483; 105.633