Џорџ Таун (Кајмански Острови)

Џорџ Таун (анг. George Town), Голем Кајман е главен град на Кајманските Острови на Карибите. Градот брои 20,626 жители (1999 г).

Џорџ Таун
George Town
Cayman Islands-CIA WFB Map-mk.png
Координати: 19°18′12″ N; 81°23′11″ W / 19.3034° N; 81.3863° W / 19.3034; -81.3863Координати: 19°18′12″ N; 81°23′11″ W / 19.3034° N; 81.3863° W / 19.3034; -81.3863
ЗемјаОбединето Кралство
Прекуморска територијаКајмански Острови
ОстровГолем Кајман
Население (2006 (проц.))[1]
 • Вкупно30,600

Џорџ таун е срцето на кајманската финансиска индустрија, со над 600 банки. Најголемиот дел од нив се мали фирми сместени во една соба, а некои воопшто немаат физичка локација на островот. Градот нуди и разни услуги за крстосувачи, има товарен док, Хард Рок Кафе, како и неколку трговски центри.

Во Џорџ Таун е сместени и владините објекти. Тие се: законодавното собрание, судниците и зградите на владината управа. Во зградите на владината управа е сместена канцеларијата на водачот на владините работи (шефот на владата) и другите министри, Главниот секретар и неговиот персонал, како и други државници и чиновници.

СообраќајУреди

Џорџ Таун, како и остатокот од Големиот Кајман ги опслужува меѓународниот аеродром „Овен Робертс“.

ОбразованиеУреди

Министерството за образование го води Џорџтаунското основно училиште.

КлимаУреди

Климатски податоци за Џорџ Таун
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 26
(79)
26
(79)
27
(81)
28
(82)
29
(84)
30
(86)
30
(86)
30
(86)
30
(86)
29
(84)
28
(82)
27
(81)
28
(82)
Сред. дневна °C (°F) 25
(77)
25
(77)
26
(79)
27
(81)
27
(81)
28
(82)
28
(82)
28
(82)
28
(82)
27
(81)
27
(81)
25
(77)
27
(81)
Прос. ниска °C (°F) 23
(73)
22
(72)
23
(73)
25
(77)
26
(79)
27
(81)
27
(81)
27
(81)
26
(79)
26
(79)
25
(77)
23
(73)
25
(77)
Прос. бр. врнежливи денови 5 4 4 4 7 7 7 8 9 10 9 6 80
Извор: Weatherbase[2]

НаводиУреди

  1. Алманах - Извштај за Кајманските Острови (англиски)
  2. „Weatherbase: Историски преглед на временските прилики во Џорџ Таун, Кајмански Острови“. (англиски)

Надворешни врскиУреди