Свети Мартин (Франција)

Свети Мартин (француски: Saint-Martin) или официјално Заедница Свети Мартин (Collectivité de Saint-Martin) е прекуморска територија на Франција која се наоѓа во Карипското Море. Француски Свети Мартин го зазема северниот дел од островот Свети Мартин, додека јужниот дел е од холандски Свети Мартин. Заедницата е основана на 15 јули 2007,[3] има вкупна површина од 53,2 км2 и вкупно население од 36.661 жител (2008). Главен град е Мариго.

Заедница Свети Мартин
Collectivité de Saint-Martin
Грб
ХимнаLa Marseillaise
Местоположба на Свети Мартин
Местоположбата на Свети Мартин
Главен град
(и најголем)
Мариго
Службен јазик француски
Народности  мулати, црнци, местици, Европејци, Индијци[1]
Уредување зависна територија
 •  Претседател на Франција Никола Саркози
 •  Префект Жак Симонет
 •  Претседател на територијалниот совет Франц Гумбс
прекуморска заедница на Франција
 •  Поделба меѓу Франција и Холандија 23 март 1648 
 •  како посебна заедница 15 јули 2007 
Површина
 •  Вкупна 53,2 км2 (нема ранг)
 •  Вода (%) незначително
Население
 •  Попис 1 јануари 2008 36,661[2] 
 •  Густина 675 жит/км2 (нема ранг)
Валута Евро () (EUR)
Часовен појас (UTC-4)
НДД .mf е назначен, но се користат .fr и .gp.
Повик. бр. 590
Карта на Свети Мартин, холандски и француски дел.

Наводи уреди

  1. „World factbook Saint Martin“. Архивирано од изворникот на 2019-01-08. Посетено на 2011-08-16.
  2. INSEE, Влада на Франција. „Население на департманите и прекуморските заедници во 2008 г.“. Посетено на 31 декември 2010. (француски)
  3. J. P. Thiellay, Droit des outre-mers, Paris:Dalloz, 2007.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди