Ханкенди

(Пренасочено од Степанакерт)

Ханкенди (азерски: Xankəndi) или Степанакерт (ерменски: Ստեփանակերտглавен град на самопрогласената република Арцах (Нагорно-Карабах), која е де факто независна земја во рамките на Азербејџан.[2] Градот има 50.000 жители, од кои сите се Ерменци. Збратимен е со Монтебело, Калифорнија, САД.

Ханкенди
Ստեփանակերտ
Карта на Азербејџан, со локација на Степанакерт во рамките на Арцах
Карта на Азербејџан, со локација на Степанакерт во рамките на Арцах
Координати: 39°48′55″N 46°45′7″E / 39.81528° СГШ; 46.75194° ИГД / 39.81528; 46.75194
ПровинцијаСтепанакерт
Управа
 • ГрадоначалникЕдуард Агабекјан
Надм. вис.&10000000000000813000000813 м
Население (2005)[1]
 • Вкупно49.986
Мреж. местоhttp://www.stepanakert.am/

Историја

уреди
Гранатирање на Степанакерт на 4 октомври 2020

Градот интензивно бил бомбардиран за време на војната во 2020 година.

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди

Галерија

уреди