Бишкек (руски и киргиски: Бишкек) е главен град и најголем град во Киргистан. Исто така Бишкек е административен центар на Чујска област која што го обиколува градот, иако градот е не е дел од областа туку посебна единица. Основан е во 1878 година како руска мнаселба со име Пишпек. Помеѓу 1929 и 1991 година градот е познат како Фрунзе по името на болшевичкиот водач Михаил Фрунзе. Бишкек со координати Erioll world.svg 42°52′29″N, 74°36′44″E е сместен на 800 m од северниот планински венец Ала-то како продолжеток на планинскиот венец Тјеншан и се издига 4,800 m и дава спектакуларен пејзаж на градот. Бишкек е град со широки булевари и многу јавни згради со бројни елементи на сталинистичка архитектура.

Бишкек
Поглед кон Бишкек
Поглед кон Бишкек
Грб на Бишкек
Грб
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Киргистан" nor "Шаблон:Location map Киргистан" existsЛокација на Бишкек во Киргистан
Координати: 42°52′29″N 74°36′44″E / 42.87472° СГШ; 74.61222° ИГД / 42.87472; 74.61222
ДржаваFlag of Kyrgyzstan.svg Киргистан
Основан1878
Управа
 • ГрадоначалникДанијар Усенов
Население (2005)
 • Вкупно900,000

Збратимени градовиУреди

Збратимени градови со Бишкек се: