М. Даглас на конференција за печатот во Лас Вегас, 2008 год.
М. Даглас на Светскиот економски форум во Давос, 2007. год.

Мајкл Кирк Даглас (англиски: Michael Kirk Douglas; 1944) - американски филмски глумец.

БиографијаУреди

 
М. Даглас во Келн, 1997 год.

Мајкл Даглас е оженет со глумицата Кетрин Зета Џонс, со која има две деца: синот Дилан и ќерката Керис.[1]

КариераУреди

Мајкл Даглас има добиено четири награди „Оскар“ и четири награди „Златен глобус“. За улогата на Либерачи во тв-филмот „Зад канделабрите“ ја добил наградата „Еми“.[2]

ФилмографијаУреди

НаводиУреди

  1. Наташа Спирова-Серафимова, „Пачино Ужива со 40 години помлада девојка, Бриџис му се посвети на будизмот“, Антена, број 887, 26.6.2015, стр. 10-11.
  2. Наташа Спирова-Серафимова, „Пачино Ужива со 40 години помлада девојка, Бриџис му се посвети на будизмот“, Антена, број 887, 26.6.2015, стр. 10-11.