Бан Ки Мун

јужнокорејски политичар, 8. генерален секретар на Обединетите нации

Бан Ки Мун (корејски: 반기문, ханча: 潘基文, 13 јуни 1944) — поранешен министер за надворешни работи и трговија на Република Кореја (Јужна Кореја), кој го наследи Кофи Анан за Генерален секретар на Обединетите нации јануари 2007 година Канцеларијата остана до 31 декември 2016 година. Дипломирал во 1970 година на Катедрата за меѓународни односи на Универзитетот во Сеул и добил магистрирал по јавна администрација од Универзитетот Харвард во 1985 година. Течно говори англиски и француски јазик. Како дипломат за кариера тој претходно работел во Њу Делхи, во јужнокорејската делегација во Обединетите нации и во Вашингтон, а потоа и како амбасадор на неговата земја во Австрија. Како министер за надворешни работи од 2004 година, тој одигра важна улога во преговорите за шест земји кои се обидуваат да ги спречат севернокорејските амбиции во јадреното оружје. Од февруари 2006 година, тој официјално беше во трката за генерален секретар на Обединетите нации, а на 13 октомври истата година едногласно беше избран од 192 членови на Генералното собрание на Обединетите нации. На 1 февруари 2017 година, тој објави дека се повлекува од политиката

Бан Ки Мун

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди