Македонија во 2012 година

Република Македонија во 2012 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Години : 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти 2030-ти 2040-ти
Години: 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015

ВодачиУреди

НастаниУреди

јануариУреди

 
Маскотата Таса (орел) заедно со македонски навивач во Белградската арена.
 
Порта Македонија

февруариУреди

 
Карлос Слим во Македонија

мартУреди

 • 1 март - Македонија и Русија потпишаа Програма за соработка во културата.
 • 5 април - Премиерот Груевски во прва посета на Индија.
 • 13 март - Поставено спомен-обележје посветено на Првото заседание на АСНОМ.
 • 14 март - Велија Рамковски осуден на 13 години затвор.
 • 20 март - Македонија и Кувајт потпишаа договор за избегнување на двојното оданочување и заштита на инвестициите.
 • 23 март - Потпишан договорот со Светска банка за вклучување на Македонија во проектот „Европа Ре“.
 • 27 март - Заврши владината бизнис - посета на Катар.
 • 30 март - Отворена битолската Пивара.
 • 31 март - Најбогатиот човек во светот Карлос Слим во Македонија.
 • 31 март - Затворен е процесот на денационализација.
 • 31 март - Голема полициска акција во Кочани наречена Детонатор.

априлУреди

 
Споредба на една од фреските од пред и по настанот
 
Жалење за жртвите во село Радишани

мајУреди

 
Протести во Скопје
 
Јован Вранишковски
 • 1 мај - Откриени сторителите на масакрот кај Смиљковско Езеро.
 • 2 мај - Македонија стана 15-та членка на Меѓународниот центар за развој на миграциската политика.
 • 3 мај - Десет уапсени во „Монструм“ пуштени на слобода, во притвор седуммина, двајца во бегство.
 • 4 мај - Радикални исламски активисти на протест за ослободување на осомничените убијци.
 • 7 мај - Фуле во Македонија - продолжува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ.
 • 8 мај - Мајкрософт и ФИНКИ со договор ја официјализираа соработката.
 • 10 мај - Потпишан Протокол за соработка во земјоделскиот сектор меѓу Македонија и Литванија.
 • 11 мај - Две и пол години затвор за Јован Вранишкоски.
 • 11 мај - Протести во Скопје, Куманово, Тетово, Гостивар и Кичево.
 • 15 мај - Потпишан договор за избегнување на двојното оданочување со Луксембург.
 • 13 мај - Владина делегација во Кина.
 • 23 мај - Владина делегација во Италија.
 • 23 мај - Македонија го презеде поранешниот Генерален конзулат на СФРЈ во Цирих.
 • 23 мај - Премиерот Груевски на прием кај папата Бенедикт Шеснаесетти.
 • 28 мај - Интерпелацијата за министерот Зоран Ставрески пред пратениците.
 • 30 мај - Пропадна тендерот за продажба на ОХИС.

јуниУреди

 
Одземена лиценца на А2 телевизија

јулиУреди

 
Бан Ки-Мун во посета на Македонија.
 
Галичка свадба

августУреди

 
Поскапена електрична енергија.

септемвриУреди

 
Штефан Фуле во Македонија
 
Плакат од филмот Трето полувреме
 
Митинг на СДСМ во Битола
 
Први жртви во Македонија од Западнонилска треска
 • 1 септември - Стартува задолжницата за подмирување на долговите.
 • 1 септември - Директорите од четири основни училишта од Чаир незаконски поставија табли пред училиштата со нови имиња.
 • 5 септември - Во Собранието почна расправата за законот за бранителите.
 • 5 септември - Австралиско-новозеландската епархија е поделена на две епархии, првата го задржува своето име како Македонска православна црква-Епархија за Австралија и Нов Зеланд, а втората епархија ќе го носи името МПЦ-Епархија за Канбера, Австралија и Тасманија. Со двете епархии ќе управува еден владика.
 • 8 септември - Прослава на Денот на независноста на арената Филип Втори во Скопје.
 • 9 септември - Криминалецот Љубомир Периќ Магаш преку телевизиско интервју проговори за нелегални работи кои се случувале во периодот од 90-тите во Македонија.
 • 11 септември - ДУИ ја блокира работата на парламентот по расправа за новиот Закон за бранителите.
 • 12 септември - Започна судењето за „Детонатор“.
 • 14 септември - Објавени досиејата на тројца службеници од поранешниот

систем.

октомвриУреди

ноемвриУреди

декемвриУреди

 
Ахмет Давутоглу почесен доктор на УКИМ
 
Лидија Неделкова избрана за нов претседател на врховниот суд
 
Унгарија ја призна Македонија под уставното име

КултураУреди

МузикаУреди

Филм и телевизијаУреди

 
Лого на МРТ 1.

Книги и списанијаУреди

Згради и градбиУреди

ОстанатоУреди

 
Логото на Меѓународните Турски Олимпијади

СпортУреди

ФудбалУреди

РепрезентацијаУреди

29.02.2012
19:05 UTC+1
Луксембург   2 – 1   Македонија Јоси Бартхел , Луксенбург
Гледачи: 787
Судија: Рајмонд Крангле (Северна Ирска)
Девил Маурис   56'90' Report Ферхан Хасани   24'

26.05.2012
18:00 UTC+1
Португалија   0 – 0   Македонија Др.Магалхаес Песоа , Леирија
Гледачи: 19,220
Судија: Алан Кели (Република Ирска)
Report

29.05.2012
19:00 UTC+1
Ангола   0 – 0   Македонија Антонио Коимбра да Мота , Есторил
Гледачи: 200
Судија: Педро Проенца Оливеира Алвес Гарсија (Португалија)
Report

15.08.2012
20:30 UTC+1
Македонија   1 – 0   Литванија Национална Арена Филип 2 , Скопје
Гледачи: 7.000
Судија: Халис Ожкиа (Турција)
Пандев Горан   54' Report

* Квалификации за Светско првенство во Бразил 2014

7 септември 2012
20:15 UTC+2
Хрватска   1 – 0   Македонија Стадион Максимир, Загреб
Гледачи: 13,883
Судија: Алон Јефет (Израел)
Јелавиќ   69' Report
11 септември 2012
20:00 UTC+1
Шкотска   1 – 1   Македонија Хампден Парк, Глазгов
Гледачи: 32,430
Судија: Сергеј Карашев (Русија)
Милер   43' Report Новески   11'
12 октомври 2012
20:30 UTC+2
Македонија   1–2   Хрватска Арена Филип II, Скопје
Гледачи: 25,230
Судија: Петер Расмусен (Данска)
Агим Ибраими   16' Report Ведран Чорлука   33'
Иван Ракитиќ   60'
16 октомври 2012
20:30 UTC+2
Македонија   1–0   Србија Арена Филип II, Скопје
Гледачи: 26,181
Судија: Bas Nijhuis (Netherlands)
Агим Ибраими   59' (pen.) Report

* Пријателски натпревари

Датум Место Противник Резултат*
14 ноември 2012 Арена Филип II, Скопје   Словенија 3:2 (2:0)
14 декември 2012 Анталија, Турција   Полска 1:4 (0:2)

Репрезентација до 21 годиниУреди

Дата Место Противник резултат* Натпревар
24 јануари 2012 Куманово, Македонија   Италија 2:2
Пријателска
10 мај 2012 Куманово, Македонија   Северна Ирска 1:0
ЕП до 21 година
22 мај 2012 Австрија   Холандија 1:0
Пријателска
25 мај 2012 Австрија   Албанија 2:2
1 јуни 2012 Фарски Острови   Фарски острови 1:1
ЕП до 21 година
5 јуни 2012 Данска   Данска 5:6
9 јуни 2012 Германија   Саудиска Арабија 0:0
Пријателска
11 јуни 2012 Германија   Саудиска Арабија 1:1
14 август 2012 Македонија   Португалија 1:2
7 септември 2012 Северна Ирска   Северна Ирска 3:1
ЕП до 21 година
10 септември 2012 Србија   Србија 1:5

КошаркаУреди

РепрезентацијаУреди

* Светски олимписки квалификациски турнир во кошарка 2012

2 јули
16:30
Извештај Ангола   88 – 84   Македонија    Полиедро де Каракас, Каракас
Судии: Џон Вејланд (КАН), Хуан Хозе Фернандез (АРГ, Јуџи Хирахара (ЈАП)
Четвртини: 32–21, 21–19, 19–19, 16–25
Пое: Мингаш 24
Ско: Гомеш 11
Дод: Мингаш 6
Пое: Мекејлеб 21
Ско: Самарџиски 7
Дод: Илиевски, Мекејлеб 5
3 јули
13:30
Извештај Македонија   84 – 62   Нов Зеланд    Полиедро де Каракас, Каракас
Судии: В. Булто (ШПА), Р. Оливерос (ВЕН), Р. Нуран (ТУР)
Четвртини: 26–11, 18–20, 16–17, 24–14
Пое: Мекејлеб 23
Ско: Антиќ 10
Дод: Мекејлев 11
Пое: А. Плеџер 11
Ско: А. Плеџер 11
Дод: Џ. Кени 6
6 јули
17:00
Извештај Македонија   76 – 86   Доминиканска Република    Полиедро де Каракас, Каракас
Судии: М. Џон Вејланд (КАН), Р. Нуран (ТУР), Ј. Хирахара (ЈАП)
Четвртини: 23–10, 18–18, 15–26, 20–32
Пое: Л. Мекејлеб 35
Ско: П. Самарџиски 13
Дод: В. Стојановски, В. Илиевски 3
Пое: Ф. Гарсија 28
Ско: А. Хорфорд 15
Дод: Х. Коронадо 5

ОдбојкаУреди

РакометУреди

МажиУреди

*Европското првенство за мажи, Македонија го освои петтото место.

15 јнауари 2012
19:20
Шведска   26 – 26   Македонија Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 4,000
Судии: Лазаар, Ревере (ФРА)
Екбериј 6 (14–13) Алушевски, Лазаров 7
  3×  Извештај   3× 
17 јануари 2012
18:15
Македонија   23 – 24   Германија Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 4,000
Судии: Лејфсон, Палсон (ИСЛ)
Лазаров 7 (12–12) Кауфман 6
  3×  Извештај   3×  1× 
19 јануари 2012
20:15
Чешка   21 – 27   Македонија Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 4,000
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (НОР)
Јииха, Хораак 5 (12–12) Лазаров 7
  3×  Извештај   2× 
21 јануари 2012
18:15
Данска   33 – 32   Македонија Белградска арена, Белград
Гледачи: 17,000
Судии: Ралуј, Сабросо (ШПА)
Хансен 12 (16-19) Лазаров 13
  3×  Извештај   2× 
23 јануари 2012
16:20
Полска   25 - 27   Македонија Белградска арена, Белград
Гледачи: 18,700
Судии: Лејфсон, Палсон (ИСЛ)
Јурецки 5 (12-18) Лазаров 9
  2×  Извештај   3× 
25 јануари 2012
20:15
Србија   19 - 22   Македонија Белградска арена, Белград
Гледачи: 12,000
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (НОР)
Вуин 5 (10-11) Лазаров 10
  4×  Извештај   2× 
27 јануари 2012
15:15
Македонија   28 – 27   Словенија Белградска Арена, Белград
Судии: Ралуј, Сабросо (ШПА)
Лазаров 8 (16-12) Долениќ 7
  3×  Извештај   3× 

ЖениУреди

*Европското првенство за жени.

4 декември 2012
18:15
Франција   29 – 16   Македонија Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 750
Судии: Хорват, Мартон (УНГ)
Баудин 8 (15–10) Портјанко 6
  3×  Извештај   2× 
6 декември 2012
18:15
Македонија   15 – 26   Шведска Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 300
Судии: Стољаровс, Лицис (ЛЕТ)
Бајрамоска 4 (8–11) Торстенсон 8
  2×  Извештај   2× 
8 декември 2012
20:15
Данска   37 – 30   Македонија Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 1,000
Судии: Марин, Гарсија (ШПА)
Аугустесен 8 (17–13) Црвенкоска, Портјанко 7
  3×  Извештај   3× 

ВатерполоУреди

* На Европското првенство по ватерполо, Македонија го освои 11 место.

16 јануари 2012
13:00
Report Македонија   16 – 4   Турција Ајндховен
Гледачи: 150
Голови по четвртина: 3–1, 2–0, 6–0, 5–3
17 јануари 2012
13:00
Report Македонија   6 – 10   Грција Ајндховен
Гледачи: 250
Голови по четвртина: 0–2, 1–3, 1–1, 4–4
19 јануари 2012
13:00
Report Унгарија   14 – 9   Македонија Ајндховен
Гледачи: 350
Голови по четвртина: 4–2, 4–4, 2–1, 4–2
21 јануари 2012
14:30
Report Македонија   5 – 15   Италија Ајндховен
Гледачи: 950
Голови по четвртина: 2–3, 1–2, 1–5, 1–5
23 јануари 2012
19:00
Report Македонија   8 – 10   Холандија Ајндховен
Гледачи: 1,200
Голови по четвртина: 4–2, 0–2, 2–3, 2–3

Олимписки игриУреди

Мажи-атлетика
Атлетичар Дисциплина Квалификации Четвртфинале Полуфинале Финале
Резултат Пласман Резултат Пласман Резултат Пласман Резултат Пласман
Кристијан Ефремов 400 м 47,92 ЛР 7 во група 4 Не се пласирал
Жени-атлетика
Атлетичарка Дисциплина Квалификации Четвртфинале Полуфинале Финале
Резултат Пласман Резултат Пласман Резултат Пласман Резултат Пласман
Христина Ристеска 400 м 1:00,86 7. (43/49) Не се пласирала
Мажи-пливање
Атлетичар Дисциплина Квалификации Финале
Пласман Резултат Пласман Резултат
Марко Блажевски 400 м 4:32.38 34 Не се пласирал
Жени-пливање
Атлетичарка Дисциплина Квалификации Финале
Пласман Резултат Резултат Пласман
Симона Маринова 800 м 9:28.41 35 Не се пласирала

Параолимписки игриУреди

Атлетичар Настан Квалификации Финале
Резултат Место Резултат Место
Ванчо Каранфилов Стрелаштво 553 22 Не се квалификувал
Стрелаштво 556 10 Не се квалификувал
Стрелаштво 492 27 Не се квалификувал
Оливера Наковска Бикова Стрелаштво 381 WR 1 475.7 FPR  
Стрелаштво 553 12 Не се квалификувала
Стрелаштво 515 17 Не се квалификувала

ПочинатиУреди

РодениУреди

НаводиУреди