Анталија (турски: Antalya) е град на Средоземниот регион во Турција. Сместен е на брегот на Анталискиот Залив во покраината Анталија. Денеска ова подрајче е познато како „Турска ривиера“. Според проценките од 2009 г., во градот живееле 945.049 жители.

Анталија
Antalya
Mестоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Анталија
  Antalya
Портал http://www.antalya.bel.tr/
Управа
Земја  Турција
Градоначалник Мустафа Акајдин (Републиканска народна партија)
Географија
Население
Анталија - поглед од авион

Анталија е поделена на три големи области: Коњалти, Кепез, Муратпаша. Секој од нив, пак, е поделен на помали микодистриги.

Коњалти уреди

Коњалти се смета за еден од најубавите делови на градот. Географски, се наоѓа во близина на планините Торос. Голема предност е новиот насип со сите удобности, чија должина е дури 10 км. На брегот има патеки за џогирање и велосипеди, игралишта и машини за вежбање за возрасни, тениски терени и одбојка на терени и терени за кошарка.

Муратпаша уреди

Муратпаша е вистински туристички рај, каде што штотуку се рашири стариот град Калеици, познат низ целиот свет заради неговите археолошки артефакти. Lifeивотот овде е во полн ек и постојано живее ќе им се допадне на оние кои сакаат да бидат во центарот на настаните, да комуницираат и да се забавуваат.

Лара уреди

А многу привлечен дел од одморалиштето, кое има убава природа, добро развиена инфраструктура. Буквално секоја желба може да се исполни за неколку минути, одејќи на возбудливо патување, добро тренинг или вкусна вечера. Барови, ресторани, трговски центри, аптеки, медицински центри, рекреативни и спортски области - сето ова им е на располагање на жителите и гостите на турското средоземно крајбрежје.[1]

Историја уреди

Градот во 158 година п.н.е. го основал кралот Атала II од Пергам. По него градот го добил името Аталија. Се смета дека ова важно пристаниште го посетил Апостол Павле во 48 г. н.е. Со градот владееле римјаните, византијците и селџуците (од почетокот на XIII век.

Економија уреди

Демографија уреди

Администрација и политика уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

  1. „Районы Антальи, приемущемства и недостатки, новости Profit Real Estate“. profitrealestate.ru. Посетено на 2020-03-29.