Гази Баба (населба)

населба во Општина Гази Баба, Скопје
(Пренасочено од Гази Баба)

Гази Баба — населба во состав на Општина Гази Баба и Општина Чаир во Скопје. Населбата се наоѓа источно од центарот на градот и претставува седиште на истоимената општина. Општината има 15 населени места и брои 72.222 жители, од кои 53.106 се Македонци.[1]

Гази Баба
Гази Баба is located in Македонија
Гази Баба
Местоположба на Гази Баба во Македонија
Координати 41°59′59″N 21°29′42″E / 41.99972° N; 21.49500° E / 41.99972; 21.49500Координати: 41°59′59″N 21°29′42″E / 41.99972° N; 21.49500° E / 41.99972; 21.49500
Регион Скопски
Општина Гази Баба, Чаир
Област Скопско Поле
Население 15.182[1] жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25997
Надм. вис. 237 м
Гази Баба на општинската карта
Гази Баба во Општина Гази Баба.svg

Атарот на Гази Баба во рамките на општината

НаселениеУреди

Според пописот од 2002 година, населбата има 15.182 жители, од кои:[1]

националност број
Македонци 13.254
Албанци 523
Турци 131
Роми 246
Власи 67
Срби 657
Бошњаци 83
останати 222

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот (PDF) на 30 јули 2018. Посетено на 28 мај 2016.