Фудбалска репрезентација на Ангола

Националниот Фудбалски тим на Ангола, со прекар Palancas Negras ("црните импали") е репрезентацијата на Ангола кој е контролиран од анголската фудбалска федерација. На 8 октомври 2005 година, Ангола се квалифицира за светскиот куп за првпат.

Ангола
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)Palancas Negras
(црните импали)
СојузFederação Angolana
de Futebol
СелекторЛуис Оливеира Гонсалвес
Најмногу натпревариФабрис "Аква" Масеио (68)
Најдобар стрелецФабрис "Аква" Масеио (30)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Ангола 1 - 0 Куба
(Ангола; 1 јуни 1977)
Најголема победа
Ангола 7 - 1 Свазиленд
(Луанда, Ангола; 23 април 2000)
Најлош пораз
Португалија 6 - 0 Ангола
(Лисабон, Португалија; 23 март 1989)
Светско првенство
Учества1
Најдобар резултат-
Куп на африканските нации
Учества3
Најдобар резултатРунда 1, сите

Клучни играчиУреди

   

Федерација | Национален тим | Girabola | Angolan Cup | Angolan SuperCup

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
Национални фудбалски тимови од Африка (CAF)

Алжир | Ангола | Бенин | Ботцвана | Брегот на Слоновата Коска | Буркина Фасо | Бурунди | Габон | Гамбија | Гана | Гвинеја | Гвинеа-Бисао | Демократска Република Конго | Египет | Екваторска Гвинеја | Еритреја | Етиопија | Замбија | Занзибар | Зимбабве Јужна Африка | Камерун | Кејп Верде | Комори | Конго | Кенија | Лесото | Либерија | Либија | Мадагаскар | Малави | Мали | Мавританија | Маурициус | Мароко | Мозамбик | Намибија | Нигер | Нигерија | Réunion | Руанда | Сао Томе и Принципе | Сенегал | Сејшели | Сиера Леоне | Сомалија | Судан | Свазиленд | Танзанија | Того | Тунис | Уганда | Централно Афричката Република | Чад | Џибутиi |
Associate member

Шампион: Италија * 2 Франција * 3 Германија * 4 Португалија

Елиминирани во четвртфиналните натпревари: АргентинаБразилАнглијаУкраина

Елиминирани во осминафиналните натпревари: АвстралијаЕквадорГанаМексикоХоландијаШпанијаШведскаШвајцарија

Елиминирани во групи: АнголаКостарикаБрег на СКХрватскаЧешкаИранЈапонијаКорејаПарагвајПолскаСаудиска АрабијаСрбија и Црна ГораТогоТринидад и ТобагоТунисСАД