Машка ракометна репрезентација на Шведска

Машка ракометна репрезентација на Шведска — национална репрезентација која ја претставува Шведска на меѓународни ракометни натпревари. Репрезентацијата е управувана од шведската ракометна федерација. Најуспешни периоди шведската репрезентација имала под водство на тренерите Курт Вадмарк (1948-1967) и Бенгт Јохансон (1988–2004). Репрезентацијата предводена од Бенгт Јохансон се смета за една од најдобрите во историјата на ракометот, со играчи како Томас Свенсон, Магнус Висландер и Стефан Левгрен. Од 1990 до 2002 година, шведската репрезентација стигала до фазата на медали на секое првенство (6 светски првенства, 5 европски првенства и 3 олимпијади, освојувајќи вкупно 13 медали, од кои 6 златни).

Шведска Шведска
Податоци
Сојуз Ракометна федерација
на Шведска
Тренер Кристјан Андресон
Помошник-тренер Мартин Боквист
Капитен Никлас Екберг
Најмногу натпревари Магнус Висландер (384)
Најмногу голови Магнус Висландер (1185)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 8 (првпат во 1972)
Најдобар резултат 2. место (1992, 1996,
2000, 2012)
Светско првенство
Настапи 23 (првпат во 1938)
Најдобар резултат 1. место (1954, 1958,
1990, 1999)
Европско првенство
Настапи 12 (првпат во 1994)
Најдобар резултат 1. место (1994, 1998,
2000, 2002)
Последна поднова на податоците: 28 јануари 2018.

Шведска е најуспешна земја на европските ракометни првенства со освоени 4 златни медали, и се наоѓа на врвот на табелата на медали на светските ракометни првенства со вкупно освоени 4 златни, 3 сребрени и 4 бронзени медали. Шведска е сопственик на европскиот рекорд за најмногу медали на меѓународните натпреварувања (20 медали). Спротивно на тоа, шведската репрезентација сѐ уште нема освоено златен олимписки медал и покрај четирите финални натпревари.

Одликувања уреди

Натпреварување       Вкупно
Летни олимписки игри 0 4 0 4
Светски првенства 4 3 4 11
Европски првенства 4 1 0 5
Вкупно 8 8 4 20

Меѓународни учества уреди

     Шампион       Второпласирана       Трето место       Четврто место  

Олимписки игри уреди

Игри Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  1936 Берлин Не учествувала
Ракометот не бил олимписки спорт во периодот од 1948 до 1968 година
  1972 Минхен 7./8. место 7. место 6 2 2 2 82 87 −5
  1976 Монтреал Не се квалификувала
  1980 Москва
  1984 Лос Анџелес 5./6. место 5. место 6 4 0 2 145 134 +11
  1988 Сеул 5./6. место 5. место 6 4 0 2 133 109 +24
  1992 Барселона Финале 2. место 7 6 0 1 165 130 +35
  1996 Атланта Финале 2. место 7 6 0 1 182 141 +41
  2000 Сиднеј Финале 2. место 8 7 0 1 240 197 +43
  2004 Атина Не се квалификувала
  2008 Пекинг
  2012 Лондон Финале 2. место 8 5 0 3 228 186 +42
  2016 Рио де Жанеиро Групна фаза 11. место 5 1 0 4 132 131 +1
  2020 Токио Ќе биде одредено
Вкупно 8/13 0 титули 53 35 2 16 1307 1115 +192

Светски првенства уреди

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  1938 Германија 3./4. место 3. место 3 1 0 2 8 13 −5
  1954 Шведска Финале 1. место 3 3 0 0 56 36 +20
  1958 Источна Германија Финале 1. место 6 6 0 0 138 74 +64
  1961 Западна Германија 3./4. место 3. место 6 5 0 1 89 73 +16
  1964 Чехословачка Финале 2. место 6 3 0 3 104 90 +14
  1967 Шведска 5./6. место 5. место 6 4 0 2 118 112 +6
  1970 Франција 5./6. место 6. место 6 3 0 3 69 68 +1
  1974 Источна Германија Групна фаза 10. место 6 3 0 3 111 113 −2
  1978 Данска Втора фаза 8. место 6 2 0 4 121 125 −4
  1982 Западна Германија Втора фаза 11. место 7 2 1 4 159 157 +2
  1986 Швајцарија 3./4. место 4. место 7 5 0 2 174 153 +21
  1990 Чехословачка Финале 1. место 7 6 0 1 177 143 +34
  1993 Шведска 3./4. место 3. место 7 6 0 1 166 136 +30
  1995 Исланд 3./4. место 3. место 9 8 0 1 251 201 +50
  1997 Јапонија Финале 2. место 9 7 0 2 253 187 +66
  1999 Египет Финале 1. место 9 8 1 0 282 202 +80
  2001 Франција Финале 2. место 9 8 0 1 263 207 +56
  2003 Португалија Втора фаза 13. место 7 5 0 2 204 191 +13
  2005 Тунис Главна фаза 11. место 9 4 1 4 275 234 +41
  2007 Германија Не се квалификувала
  2009 Хрватска Главна фаза 7. место 9 6 0 3 277 232 +45
  2011 Шведска 3./4. место 4. место 10 6 0 4 272 241 +31
  2013 Шпанија Не се квалификувала
  2015 Катар Осминафинале 10. место 6 3 1 2 157 133 +24
  2017 Франција Четвртфинале 6. место 7 5 0 2 233 166 +67
   2019 Данска/Германија Ќе биде одредено
  2021 Египет
   2023 Полска/Шведска Квалификувана
Вкупно 23/25 4 титули 160 109 4 47 3957 3287 +670

Европски првенства уреди

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  1994 Португалија Финале 1. место 7 7 0 0 172 133 +39
  1996 Шпанија 3./4. место 4. место 7 4 0 3 170 156 +14
  1998 Италија Финале 1. место 7 6 0 1 182 158 +24
  2000 Хрватска Финале 1. место 7 7 0 0 198 167 +31
  2002 Шведска Финале 1. место 8 7 0 1 235 191 +44
  2004 Словенија Главна фаза 7. место 7 4 0 3 211 203 +8
  2006 Швајцарија Не се квалификувала
  2008 Норвешка 5./6. место 5. место 7 4 1 2 208 190 +18
  2010 Австрија Групна фаза 15. место 3 0 0 3 78 84 –6
  2012 Србија Главна фаза 12. место 6 1 2 3 157 168 –11
  2014 Данска Главна фаза 7. место 6 4 0 2 166 158  +8
  2016 Полска 7./8. место 8. место 7 2 2 3 173 168 +5
  2018 Хрватска Финале 2. место 8 4 0 4 218 216 +2
    2020 Австрија/Норвешка/Шведска Квалификувана
Вкупно 12/13 4 титули 80 50 5 25 2157 1992 +165

Моментален состав уреди

Состав за Европското првенство 2018.[1]

Тренер: Кристјан Андресон

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
2 ЛБ Филип Хенингсон 14 јуни 1995(1995-06-14)(28 г.) 1.96 m 6 6   Кристијанштад
5 ЛБ Симон Јепсон 15 јули 1995(1995-07-15)(28 г.) 2.03 m 19 44   Фленсбург-Хандевит
7 П Макс Дарј 27 септември 1991(1991-09-27)(32 г.) 1.92 m 25 12   Бергишер
9 ЛК Јери Толбринг 13 септември 1995(1995-09-13)(28 г.) 1.82 m 35 116   Рајн-Некар Левен
10 ДК Никлас Екберг 23 декември 1988(1988-12-23)(35 г.) 1.91 m 155 646   Кил
12 ГО Андреас Паличка 10 јули 1986(1986-07-10)(37 г.) 1.89 m 73 1   Рајн-Некар Левен
15 ЛК Хампус Ване 10 декември 1993(1993-12-10)(30 г.) 1.85 m 6 10   Фленсбург-Хандевит
18 П Фредрик Петерсон 11 февруари 1989(1989-02-11)(35 г.) 2.01 m 29 38   Феникс Тулуза
19 ДБ Јохан Јакобсон 12 февруари 1987(1987-02-12)(37 г.) 1.95 m 116 255   Савехоф
20 ГО Микаел Апелгрен 6 септември 1989(1989-09-06)(34 г.) 1.91 m 61 1   Рајн-Некар Левен
23 ДБ Албин Лагергрен 11 септември 1992(1992-09-11)(31 г.) 1.86 m 25 62   Кристијанштад
24 СБ Џим Готфридсон 2 септември 1992(1992-09-02)(31 г.) 1.91 m 52 187   Фленсбург-Хандевит
25 СБ Линус Арнесон 11 мај 1990(1990-05-11)(33 г.) 1.88 m 6 6   Бергишер
29 ДБ Андреас Седерхолм 4 мај 1990(1990-05-04)(33 г.) 1.86 m 38 66   Минден
31 ЛБ Виктор Естлунд 19 јануари 1992(1992-01-19)(32 г.) 1.98 m 38 96   Холстебро
32 ДК Матијас Захрисон 22 август 1990(1990-08-22)(33 г.) 1.78 m 104 222   Фуксе Берлин
36 П Јеспер Нилсен 30 август 1989(1989-08-30)(34 г.) 2.00 m 87 108   Париз Сент-Жермен
65 ЛБ Лукас Нилсон 16 ноември 1996(1996-11-16)(27 г.) 1.94 m 42 106   Кил

Статистика уреди

Играчите кои сѐ уште активно играат се означени со задебелни букви.

Најмногу натревари уреди

Вкупен број на одиграни официјални натпревари.

# Играч Натп Гол
1 Магнус Висландер 384 1185
2 Ола Линдрен 376 482
3 Стафан Олсон 358 855
4 Пер Карлен 329 1032
5 Томас Свенсон 327 0
6 Магнус Андерсон 307 922
7 Матс Олсон 294 2
8 Ерик Хајас 281 996
9 Стефан Левгрен 268 1138
10 Јохан Петерсон 249 813

Ажурирано на: 5 февруари 2018
Извор: handbollslandslaget.se

Најмногу голови уреди

Вкупен број на постигнати голови само на официјални натпревари.

# Играч Гол Натп Прос
1 Магнус Висландер 1185 384 3.09
2 Стефан Левгрен 1138 268 4.25
3 Пер Карлен 1032 329 3.14
4 Ерик Хајас 996 281 3.54
5 Бјерн Јилсен 957 189 5.06
6 Магнус Андерсон 922 307 3.00
7 Стафан Олсон 855 358 2.39
8 Јохан Петерсон 813 249 3.27
9 Ким Андерсон 799 227 3.52
10 Никлас Екберг 672 163 4.12

Ажурирано на: 5 февруари 2018
Извор: handbollslandslaget.se

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „2018 European Championship roster“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-13. Посетено на 2018-02-21.

Надворешни врски уреди