Не го поистоветувајте со клубот Струмица 2005.

КК Струмица - кошаркарски клуб од Струмица, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во Втората македонска лига - Исток

КК Струмица
ЛигаВтора Лига Мажи - Исток
Основанмај 2012; пред 10 години (2012-05)
МестоСтрумица
Бои на клуботсина и бела
         
ТренерЗлатко Зетов
Позиција Втора Лига Мажи 2018/19исфрлени
Дресови
Kit body thinwhitesides.png
Домашен jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Домашен
Kit body thinbluesides.png
Гостински jersey
Kit shorts bluesides.png
Team colours
Гостински


ИсторијаУреди

Клубот бил создаден во 2012 година кога се споиле екипите на КК Милениум, АБА Струмица, КК Феликс и КК Горани Баскет. Правен наследник на новооформениот клуб е КК Милениум.[1]

Во сезоната 2018/19 од Втората лига, Струмица била исфрлена од натпреварувањето поради два службено загубени натпревари.[2][3] За сезоната 2019/20, КК Струмица повторно пријавила екипа во Втората лига.[4]

Состав 2019/20Уреди

број име висина
(см)
позиција години националност пристигнал
во (година)
претходен клуб
Благој Динев 19   Македонија 2019 Младински состав
Миле Георгиев 18   Македонија 2019 Младински состав
Илија Пелтековски 18   Македонија 2019 Младински состав
Влатко Вучков 17   Македонија 2020 Младински состав
Васко Пипервалиев 18   Македонија 2019 Младински состав
Тодор Божинов 185 Бек 21   Македонија 2019 Кожув
Васил Тасев 16   Македонија 2019 Младински состав
Благој Димитриев 19   Македонија 2019 Младински состав
Мартин Георгиев 16   Македонија 2019 Младински состав
Божидар Николов 18   Македонија 2019 Младински состав
Драган Абрашев1 19   Македонија 2016 Младински состав
Душан Макенаџиев 180 Разигрувач 25   Македонија 2012 Младински состав
Томе Митев 20   Македонија 2017 Младински состав
Столе Иванов 16   Македонија 2020 Младински состав
Павле Михајлоски 195 Крило 21   Македонија 2020 Блокотехна НБ

1 Драган Абрашев истовремено имал лиценца како на Работнички.

Извор:Кошаркарска федерација на Македонија[мртва врска] eurobasket.com

НаводиУреди

  1. Струмичките кошаркари се обединија во КК Струмица Архивирано на 25 јули 2012 г. strumicanet.com 23 мај 2012
  2. „Билтен (број 4) на сениорските лиги на Македонија“ (PDF). Македонска кошаркарска федерација преку web.archive.org. 2 ноември 2018. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-05-04. Посетено на 9 ноември 2019.
  3. „КЛУБОТ ЗАМИНУВА ВО ИСТОРИЈАТА: Од Струмица, на улица!“. sportmedia.mk. 31 октомври 2018. Посетено на 3 ноември 2018.
  4. „Почнува натпреварувањето во Втората машка лига“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 8 ноември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-11-09. Посетено на 9 ноември 2019.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)

Надворешни врскиУреди