Симона Маринова (р. 2 јули 1994) — македонска пливачка. На Летните олимписки игри 2012 година, таа се натпреварувала на 800 метри слободно за жени, завршувајќи на 35. место во генералниот пласман, не успевајќи да се квалификува во финалето.[1]

Наводи уреди

  1. Simona Marinova. sports-reference.com