КК Бест е поранешен кошаркарски клуб од Гевгелија, Македонија. Клубот натпреварите на домашен терен ги играл во спортската сала "26 Април".

КК Бест
Лига/
Основан2012; пред 10 години (2012)
Распаднат24 август 2016; пред 5 години (2016-08-24)
МестоГевгелија
Бои на клуботцрвена и црна
         
ПретседателЃорѓи Глигоров (последен)
ТренерВладимир Мирковски (последен)
Позиција 2015/16
(Прва Лига Мажи)
(последна)
8ми (отпаднати)
Првацинема
Дресови
Kit body unknown.png
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Kit body unknown.png
Гостински jersey
Team colours
Гостински


ИсторијаУреди

Клубот се натпреварувал во Втората лига како и еднаш во Првата лига во сезоната 2015/16 кога завршил на последното место и отпаднал. За престојната сезона, клубот го откажал учеството во Втората лига и се распаднал.[1][2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди