Машка ракометна репрезентација на Чешка

Машка ракометна репрезентација на Чешка — национална репрезентација која ја претставува Чешка на меѓународни ракометни натпревари. Најдобар резултат репрезентацијата на Чешка постигнала на европските ракометни првенства во 1996 и 2018 година, кога го освојувала 6. место. До 1993 година, Чешка била дел од репрезентацијата на Чехословачка.

Чешка Чешка Република
Податоци
Сојуз Ракометна федерација
на Чешка Република
Тренер Јан Филип/Даниел Кубеш
Капитен Ондреј Здрахала
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Светско првенство
Настапи 6 (првпат во 1995)
Најдобар резултат 8. место (1995)
Европско првенство
Настапи 9 (првпат во 1996)
Најдобар резултат 6. место (1996, 2018)
Последна поднова на податоците: 28 јануари 2018.

Пред да стане Чешка независна држава во 1993 година, репрезентацијата на Чехословачка освоила пет медали на светските ракометни првенства меѓу 1954 и 1967 година, и се квалификувала за секое светско првенство меѓу 1954 и 1993 година.

Меѓународни учества уреди

Светски првенства уреди

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
  1995 7./8. место 8. место 9 5 0 4 206 205
  1997 Осминафинале 11. место 6 3 0 3 138 125
  1999 Не се квалификувала
  2001 Групна фаза 18, место 5 1 2 2 136 136
  2003 Не се квалификувала
  2005 9./10. место 10. место 9 3 2 4 261 271
  2007 11./12. место 12. место 8 2 0 6 227 235
  2009 Не се квалификувала
  2011
  2013
  2015 17./18. место 17. место 7 4 0 3 209 199
  2017 Не се квалификувала
Вкупно 6/12 0 титули 44 18 4 22 1177 1171

Европски првенства уреди

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
  1994 Не се квалификувала
  1996 Групна фаза 6. место 5 3 0 2 129 125
  1998 Групна фаза 10. место 5 1 0 4 130 132
  2000 Не се квалификувала
  2002 Главна фаза 8. место 6 3 0 3 151 169
  2004 Главна фаза 11. место 6 1 1 4 177 202
  2006 Не се квалификувала
  2008 Групна фаза 13. место 3 0 0 3 88 97
  2010 Главна фаза 8. место 6 2 1 3 175 180
  2012 Групна фаза 14. место 3 1 0 2 77 84
  2014 Групна фаза 15. место 3 0 1 2 73 87
  2016 Не се квалификувала
  2018 5./6. место 6. место 7 3 1 3 179 186
Вкупно 9/13 0 титули 44 14 4 26 1179 1262

Моментален состав уреди

Состав за Европкото првенство 2018.[1]

Тренери: Јан Филип и Даниел Кубеш

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
1 ГО Томаш Мрква 20 јануари 1989(1989-01-20)(35 г.) 2.03 m 71 0   Балинген
2 ЛК Јакуб Хрстка 17 март 1990(1990-03-17)(34 г.) 1.86 m 82 241   Татран Прешов
3 СБ Роман Бечвар 18 април 1989(1989-04-18)(34 г.) 1.91 m 90 185   Елбфлоренц
4 ЛБ Јан Ланда 10 мај 1986(1986-05-10)(37 г.) 1.95 m 46 20   Ловосице
13 ЛБ Павел Хорак 28 ноември 1982(1982-11-28)(41 г.) 1.98 m 103 292   Мешков Брест
15 ДК Милан Котрч 23 мај 1988(1988-05-23)(35 г.) 1.89 m 40 52   Бергишер
16 ГО Мартин Галија 12 април 1979(1979-04-12)(45 г.) 1.89 m 180 3   Горник Забже
17 ДБ Станислав Кашпарек 11 јуни 1996(1996-06-11)(27 г.) 2.02 m 8 0   Балатонфиред
18 ДБ Јан Стехлик 18 април 1985(1985-04-18)(38 г.) 1.88 m 90 138   Талент П’лзењ
22 П Петер Шлахта 1 јануари 1993(1993-01-01)(31 г.) 1.99 m 21 19   Дабас
23 П Леос Петровски 5 јануари 1993(1993-01-05)(31 г.) 2.02 m 49 109   Бергишер
27 СБ Ондреј Здрахала 10 јули 1983(1983-07-10)(40 г.) 1.87 m 99 311   Санкт Гален
31 ДК Томаш Чип 5 октомври 1989(1989-10-05)(34 г.) 1.87 m 51 113   Татран Прешов
39 СБ Јакуб Свитак 10 мај 1991(1991-05-10)(32 г.) 1.80 m 2 2   Дукла Прага
40 ДБ Диедон Мубензем 22 март 1996(1996-03-22)(28 г.) 1.90 m 6 9   Дукла Прага
41 ЛБ Михал Касал 3 април 1994(1994-04-03)(30 г.) 2.09 m 36 23   Татран Прешов
66 П Штепан Земан 9 мај 1997(1997-05-09)(26 г.) 2.02 m 6 7   Зубри

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „2018 European Championship roster“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-14. Посетено на 2018-02-22.

Надворешни врски уреди