Не го поистоветувајте со клубот Слога Југомагнат. За кошаркарскиот клуб видете КК Шкупи.

ФК Шкупи 1927 (албански: KF Shkupi),(македонски: ФК Скопје (буквален превод)) е македонски фудбалски клуб од населбата Чаир во Скопје. Клубот настапува во Првата македонска фудбалска лига.

ФК Шкупи
Целосно име Фудбалски клуб Шкупи 1927
Основан 2012; пред 8 години (2012)
Распаднат {{{распаднат}}}
Стадион Стадион Чаир
Капацитет 6,000
Лига Прва македонска лига
2019/20
(недовршена)
5. од 10 места
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body shouldersonwhite.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ИсторијаУреди

  Главна статија: „ФК Слога Југомагнат.

Клубот бил основан во 2012 година по спојувањето на ФК Албарса и ФК Слога Југомагнат. Клубот се смета за духовен наследник и обновен клуб на Слога Југомагнат. Во летото 2014 година, откако Шкупи го загубил баражот за Втората лига, клубот го презел ФК Корзо од Прилеп, клуб учесник во Втората лига. Потоа Корзо бил преименуван во Шкупи 1927.[1][2] Правно, стариот Шкупи од 2012 година и преземениот Шкупи 1927 не претставуваат ист клуб.

ТитулиУреди

НаводиУреди

  1. „ОФС Скопје - Прием на фудбалски клуб во ОФС“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 23 јули 2014. Посетено на 30 октомври 2019.
  2. Шкупи во Втора лига на местото на Корзо[мртва врска] ekipa.mk 10 јули 2013

Надворешни врскиУреди