Не го поистоветувајте со клубот Слога Југомагнат. За кошаркарскиот клуб видете КК Шкупи.

ФК Шкупи 1927 (албански: KF Shkupi, македонски: ФК Скопје (буквален превод)) — македонски фудбалски клуб од населбата Чаир во Скопје. Клубот настапува во Првата македонска фудбалска лига.

ФК Шкупи
Целосно име Фудбалски клуб Шкупи 1927
Основан 2012; пред 12 години (2012)
Распаднат
Стадион Стадион Чаир
Капацитет 6,000
Тренер Гоце Седлоски
Лига Прва македонска лига
2023/24 3. од 12 места
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

Историја

уреди

Клубот бил основан во 2012 година по спојувањето на ФК Албарса и ФК Слога Југомагнат. Клубот се смета за духовен наследник и обновен клуб на Слога Југомагнат. Во летото 2014 година, откако Шкупи го загубил баражот за Втората лига, клубот го презел ФК Корзо од Прилеп, клуб учесник во Втората лига. Потоа Корзо бил преименуван во Шкупи 1927.[1][2] Правно, стариот Шкупи од 2012 година и преземениот Шкупи 1927 не претставуваат ист клуб.

Титули

уреди

Наводи

уреди
  1. „ОФС Скопје - Прием на фудбалски клуб во ОФС“ (PDF). Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 23 јули 2014. Архивирано од изворникот на 2017-06-25. Посетено на 30 октомври 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. Шкупи во Втора лига на местото на Корзо[мртва врска] ekipa.mk 10 јули 2013

Надворешни врски

уреди