Координати: 55°51′29″ N; 4°15′32″ W / 55.858° СГШ; 4.259° ЗГД / 55.858; -4.259

Глазгов е најголем град во Шкотска и трет по големина во Обединетото Кралство. Целосното име на градот е Град Глазгов и е најнаселена единица од сите 32 шкотски територијални единици. Градот се наоѓа на реката Клајд во западна Шкотска. Глазгов се протега на 175 км2 и има население од 580,690 жители.

Glasgow
гелски: Глазгов
Шкотски : Glesga
View of Glasgow from Queens Park.jpg
Панорама на градот
Glasgow is located in Шкотска
Glasgow

Glasgow во рамките на Шкотска
Површина  6,776 ми (17,550 km2[1]
Население 580,690 (2006)[2]
    - Густина  0/sq mi (0/км2)
населено место[3] 1,199,629
Метрополитенска област 2.3 милиони
Јазик англиски, шкотски
Мреж. реф. NS590655
    - Единбург 42 ми (68 )  
    - Лондон 403 ми (649 )  
Општинско подрачје Градско собрание
Намесништво Глазгов
Земја Шкотска
Суверена држава Обединето Кралство
Пошт. град Глазгов
Поштенска област G1–G80
Повикувачки број 0141
Полиција  
Пожарна  
Итна помош  
ЕУ парламент
Брит. парламент Централен Глазгов
Источен Глазгов
Северен Глазгов
Североисточен Глазгов
Северозападен Глазгов
Јужен Глазгов
Југозападен Глазгов
Шкотски парламент Глазгов
Анисленд
Баилиестон
Каткарт
Гован
Келвин
Мерихил
Полок
Рутерглен
Шетлестон
Спрингбурн
Мрежно место www.glasgow.gov.uk
Список на места: ОК • Шкотска •

ИсторијаУреди

ГеографијаУреди

ДемографијаУреди

КултураУреди

СпортУреди

Најпознат фудбалски клуб од Глазгов е ФК Селтик.

СтопанствоУреди

ВладаУреди

СообраќајУреди

ОбразованиеУреди

РелигијаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Analyser UV02“. Посетено на 4 август 2007.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име autogenerated3.
  3. „2007 Population Estimates“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2008-02-27. Посетено на 16 јануари 2008.