Кирил Псалтиров

Кирил Псалтиров (роден на 11 октомври 1941 во Кочани - починал на 8 мај 2021 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, како и поранешен советник во Општина Гази Баба од ВМРО-ДПМНЕ. Кирил Псалтиров во 1974 година се вработил во Македонски народен театар во Скопје и останал сè до неговото пензионирање.

Кирил Псалтиров
Роден 11 октомври 1941
Кочани, Царство Бугарија
Починал 8 мај 2021(2021-05-08) (возр. 79)
Скопје, Македонија
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогата во:
Пред дождот
Тврдокорни
Македонски народни приказни
Пресуда
Во светот на бајките
Чекор пред времето
Мисија Лондон
Од зад грб
Време, води
Бардо
Занимање глумец, политичар

Завршил Академија за драмски уметности во Скопје во 1973 година, во првата генерација дипломирани глумци заедно со Ѓорѓи Колозов, Снежана Киселичка, Гоце Влахов, Петре Арсовски, Мајда Тушар и Соња Каранџуловска. Од 1974 година до неговото пензионирање работел како глумец при Драмата на Македонскиот народен театар и глумел во повеќе филмови.

Во 2012 година, Комисијата за верификација на фактите (лустрациската лустрација на Република Македонија) утврдила Псалтиров дека бил соработник на тајните служби во времето на СФРЈ.[1], на кое тој изјавил дека не бил кодош туку жртва на комунистичкиот режим[2]

Филмографија

уреди
Година Филм Улога
1971 Македонскиот дел од пеколот ТВ-филм
1973 Смилевскиот конгрес ТВ-филм ?
1975 Волшебното самарче ТВ-серија
1975 Јад ТВ-филм
1976 Најдолгиот пат ТВ-филм Бегалецот
1977 Пресуда ТВ-филм ?
1979 Партизанска ескадрила ТВ-филм
1980 Време, води ТВ-филм Величко
1981 Црвениот коњ ТВ-филм
1982 Илинден ТВ-серија
1982 Едно лето ТВ-серија Минувачот
1982 Мистериозниот предмет ТВ-филм
1982 Тоа е мојот живот ТВ-филм
1982 Слана во цутот на бадемите ТВ-филм
1983 Потера ТВ-филм
1984 Јуначко колено ТВ-серија
1985 На наш начин ТВ-серија
1985 Од зад грб ТВ-филм
1985 Ајде да се дружиме ТВ-серија
1986 Климент Охридски ТВ-филм
1986 Солунски патрдии ТВ-серија
1986-1989 Македонски народни приказни ТВ-серија
1987 Чорбаџи Теодос ТВ-филм Панко
1987 Народни трибуни ТВ-серија
1987 Чук чук Стојанче ТВ-серија
1988 Скопски сновиденија ТВ-филм
1988-1992 Тврдокорни ТВ-серија Христо Узунов
1989 Мугра ТВ-филм
1990 Македонски народни приказни ТВ-серија /
1990 Еурека ТВ-серија
1992 Време, живот ТВ-филм
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм
1994 Пред дождот ТВ-филм Моме
1994 Прекалени ТВ-серија
1995 Ангели на отпад ТВ-филм Командирот
1995-1997 Македонски народни приказни ТВ-серија
1999 Во светот на бајките ТВ-серија
1999 Време, живот ТВ-филм
2000 Погрешно време ТВ-серија келнерот Стево
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија /
2001 Прашина ТВ-филм Арнаут
2003 Чекор пред времето ТВ-филм
2004 Under ТВ-филм
2004 Како убив светец ТВ-филм
2007 Превртено ТВ-филм
2010 Македонски народни приказни ТВ-серија
2010 Мисија Лондон ТВ-филм Мома Димич
2012 Бардо ТВ-филм Дедото
2012-2015 Македонски народни приказни ТВ-серија /
2013 Тврдокорни ТВ-серија
2016 Ослободување на Скопје ТВ-филм
2018 Ругање со Христос ТВ-филм

Наводи

уреди
  1. „Објавени досиејата на Кирил Псалтиров и Исак Ајрули: Како комунистите врбувале кодоши!“. Посетено на 2012-08-16.[мртва врска]
  2. „Псалтиров: Не сум кодош, туку жртва на тогашниот систем“. 16 август 2012. Посетено на 2012-08-16. На |first= му недостасува |last= (help)

Надворешни врски

уреди