Евровизија 2012 беше 57. натпревар за Песна на Евровизија што се одржа во Баку, Азербејџан, по победата на Елдар Гасимов и Нигар Џамал со песната Running Scared.

Eurovision Song Contest
Домаќин  Азербејџан ИТВ
Локација Chrystal Hall, Баку
Презентери Лејла Алиева,
Елдар Гасимов и
Наргиз Бирк-Петерсен[1][2]
Режисер Јан Ола Санд
Победничка песна  Шведска Лорин, Еуфорија
Број на земји 42
Земји кои прв пат настапуваат нема
Земји кои се вратиле  Црна Гора
Земји кои се откажале  Ерменија  Полска
Податотека:Baku Crystal Hall.jpg
Кристална сала – место каде се одржал настанот.

Двете полуфиналиња се одржаа на 22 мај и 24 мај, додека главното финале на 26 мај.[3] 42 држави го потврдија учеството на изборот, со Црна Гора, која последен пат учествуваше во 2009, додека Полска и Ерменија се повлекоа од натпреварот.

Некои хуманитарни групи протестираа против насилството кон нив, кога сакаа да упатат протест против владиниот режим во Азербејџан. Ерменија се откажа од безбедносни причини поради нерешениот конфликт околу Нагорно Карабах со Азербејџан.

Дизајнот на натпреварот беше изграден под мотото "Запали го твојот оган" инспириран од прекарот "Земја на огнот", по што Азербејџан е познат. Телевоутингот се зголеми на 15 минути, користен меѓу натпреварот од 1998 до 2009, каде телефонските линии и смс пораките беа отворени од кога сите песни беа изведени. Гласовите на секоја држава беа одлучени по системот 50/50; и беа поделени меѓу телевоутинг и национално стручно жири. Ова издание на Евровизија беше победено од Лорин од Шведска со песната Еуфорија, која беше напишана од Томас Џ:сон и Питер Бостром. "Еуфорија" доби вкупно 372 бода, ставајќи ја во прва позиција. Русија заврши втора, и Србија со Жељко Јоксимовиќ заврши на трето место. Следуваа домаќинот, Азербејџан со четвртото место. Албанија го доби најдобриот топ 5 резултат, завршувајќи на петтото место. Германија, Италија и Шпанија беа трите членки од "Големата Петорка" кои се рангираа во топ 10, завршувајќи на 8мо, 9то и 10то место.[4]

Учесници на Евровизија 2012

уреди

Полуфиналисти

уреди
Држава Јазик Изведувач Песна Превод
  Албанија[5] албански Рона Нишлиу Suus „Него"
  Австрија[6] германски (зборови на баварски дијалект) Тракшитац Woki Mit Deim Popo „Ајде, мрдајго твоето Попо"
  Белорусија[7] англиски Litesound We are the heros „Ние сме Хероите"
  Белгија[8] англиски Ирис Would you „Дали Ти"
  Босна и Херцеговина[9] српски Маја Сар Korake ti znam „Чекорите ти ги знам"
  Бугарија[10] бугарски (со зборови на англиски, арапски, италијански, француски, шпански, српски Софи Маринова Love Unlimited „Неогранична Љубов"
  Хрватска[11] хрватски Нина Бадриќ Небо „Небо"
  Кипар[12] англиски Иви Адамоу La la Love „Љ љ Љубов"
  Данска[13] англиски Солуна Самеи Should've know better „Требаше да се знаеме подобро"
  Естонија[14] естонски От Лепланд Kuula „Слушај"
  Финска[15] шведски Пернила Карлсон När Jag Blundar „Сини очи"
  Грузија[16] англиски Анри Јокадѕе I'm a Joker „Јас сум Џокер"
  Грција[17][18] англиски Елефтериа Елефтериу Afrodisiac „Афродизиачно"
  Унгарија[19] англиски Компакт Диско Sound of our Hearts „Мелодија од нашите срца"
  Исланд[20] англиски Грета Саломе и Џонси Never Forget „Никој пат заборавање"
  Ирска[21] англиски Џедуард Waterline „Линија од вода"
  Израел[22] англиски, еврејски Изабо Time „Време"
  Латвија[23] англиски Анмари Beautiful Song „Прекрасна песна"
  Литванија[24] англиски Дону Монтел Love is Blind „Љубовта е Невидлива"
  Малта[25] англиски Курт Калеја This is the Night „Ова е Ноќта"
  Македонија[26] македонски Калиопи Crno i Belo (Црно и Бело)
  Молдавија[27] англиски Паша Парфени Lăutar „Виолинист"
  Црна Гора англиски (зборови на германски и српски) Рамбо Амадеус Еуро Невро
  Холандија[28] англиски Јоан Франка You and Me „Ти и Јас"
  Норвешка[29] англиски Тојии Stay „Стој"
  Португалија[30] португалски Филипа Соуза Vida Minha „Мој Живот"
  Романија[31] шпански Мандинга Zaleilah
  Сан Марино[32] англиски Валентина Монета The Social Network Song (Oh Oh-Uh-Oh Oh „Песната на друштвените мрежи (О О-У-О О)"
  Србија[33] српски Жељко Јоксимовиќ Nije Ljubav Stvar „Љубовта не е Ствар"
  Словенија[34] словенечки Ева Бото Verjamem „Верувам"
  Шведска[35] англиски Лорин Euphoria „Еуфорија"
  Швајцарија[36] англиски Синплус Unbreakable „Нескршлив“
  Турција[37] англиски Кан Бономо Love me Back „Сакајме Пак"
  Украина[38] англиски Гаитана Be My Guest Биду мој гостин

Финалисти

уреди
Држава Јазик Изведувач Песна Превод
  Азербејџан[39] (домаќин) англиски Сабина Бабајева When the Music Dies „Кога Музиката Умира"
  Франција[40] англиски, француски Ангун Echo (You & I) „Ехо (Ти и Јас)"
  Германија[41] англиски Роман Лоб Standing Still „Стоејќи"
  Италија[42][43][44] англиски, италијански Нина Ѕили L'Amore è Femmina (Out of Love) „Љубовта е Жена (Надвор од Љубовта)"
  Шпанија[45] шпански Пастора Солер Quedate Conmigo „Стој со Мене"
  Обединето Кралство[46] англиски Енгелберт Хампердинк Love will Set You Free „Љубовта ќе те ослободи"

Можно повторно учество

уреди

Можно повторно учество

уреди

Изведувачи кои настапуваат повеќе од еднаш

уреди
Изведувач Држава Преходно учество (а)
Калиопи   Македонија Евровизија 1996 (пред-квалификација)
Жељко Јоксимовиќ   Србија Евровизија 2004 (за   Србија и Црна Гора)

Наводи

уреди
 1. Jarmo Siim (16 April 2012). „Eldar, Nargiz, Leyla to host Eurovision 2012“. European Broadcasting Union. Посетено на 15 July 2012.
 2. „Eurovision 2012 Hosts: Leyla, Nargiz, Eldar“. Oikotimes.com. 16 April 2012. Архивирано од изворникот на 2012-06-22. Посетено на 15 July 2012.
 3. „The organisers of the Eurovision Song Contest: what's up?“. Посетено на 13 мај 2011.
 4. „ENTERTAINMENT PARADISE: Swedish singer Loreen wins Eurovision Song Contest 2012!“. beautymania.biz. 26 May 2012. Посетено на 15 July 2012.
 5. Sahiti, Gafurr (2011-10-02). „Albania: FiK 50 to span over 4 nights!“. ESCToday. Архивирано од изворникот на 2011-10-06. Посетено на 2 October 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 6. „Österreich beim ESC 2011/12“ (германски). 13 May 2011. Посетено на 9 August 2011.
 7. Busa, Alexandru (2011-10-17). „Belarus: EuroFest to select 2012 representative“. Esctoday. Посетено на 17 October 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 8. „EurovisionBelgium: 'VRT: 'Minimale invulling verplichting EBU voor Songfestival 2012'′ – eurovisionbelgium.blogspot.com“. eurovisionbelgium.blogspot.com (холандски). 22 May 2011. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 22 May 2011.
 9. Jiandani, Sinjay (9 December 2011). „B&H: BHRT confirm participation in Baku!“. ESCToday. Посетено на 9 December 2011.
 10. Busa, Alexandru (25 August 2011). „Bulgaria : BNT calls for songs“. ESCToday. Архивирано од изворникот на 2011-09-22. Посетено на 25 August 2011.
 11. Hondal, Victor (21 November 2011). „Croatia: Dora 2012 to undergo big changes“. ESCToday. Посетено на 21 November 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 12. „Ivi Adamou for Cyprus in 2012?“. Eurovision.tv. EBU. 4 August 2011. Посетено на 4 August 2011.
 13. „Danmark er med i 2012“. esconnet.dk. 15 May 2011. Архивирано од изворникот на 2012-09-09. Посетено на 16 May 2011.
 14. „Heidy Purga: "Ärge otsige draamat! Eestil läks ju väga hästi!". ohtuleht.ee (естонски). 15 May 2011. Посетено на 9 August 2011.
 15. Busa, Alexandru (16 May 2011). „Finland: Selection format revamped“. ESCToday. Архивирано од изворникот на 2011-05-19. Посетено на 9 August 2011.
 16. Jiandani, Sinjay (9 December 2011). „Georgia: GPB confirms particiation in Baku!“. ESCToday. Посетено на 9 December 2011.
 17. Toronidis, Theofilos (17 November 2011). „Greece: ERT begins preparations“. ESCDaily. Архивирано од изворникот на 2011-12-20. Посетено на 17 November 2011.
 18. „Σήριαλ τέλος: στην Eurovision και το 2012 η Ελλάδα“ (грчки). Star Channel. 25 November 2011. Архивирано од изворникот на 2011-11-26. Посетено на 25 November 2011.
 19. Hondal, Victor (2011-12-01). „Hungary: MTV calls for songs“. ESCToday. Архивирано од изворникот на 2012-05-02. Посетено на 1 December 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 20. Hondal, Victor (8 September 2011). „Iceland: Söngvakeppni Sjónvarpsins 2012 underway“. ESCToday. Посетено на 8 September 2011.
 21. Hondal, Victor (2 November 2011). „Ireland: RTÉ to repeat 2011 selection formula“. ESCToday. Архивирано од изворникот на 2011-11-04. Посетено на 2 November 2011.
 22. Barak, Itamar (7 August 2011). „Israel: 'IBA decided to participate in 2012'. ESCToday. Посетено на 7 August 2011.
 23. Hondal, Victor (29 August 2011). „Latvia: 'National final on February 18th'. ESCToday. Архивирано од изворникот на 2011-11-18. Посетено на 29 August 2011.
 24. Giles, Luke (9 September 2011). „Baku 2012: Lithuania confirm participation“. ESCDaily. Архивирано од изворникот на 2012-07-31. Посетено на 9 September 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 25. Busa, Alexandru (27 August 2011). „Malta confirms Eurovision participation for Baku“. ESCToday. Посетено на 27 August 2011.
 26. Busa, Alexandru (19 November 2011). „Kaliopi to represent F.Y.R. Macedonia“. ESCToday.com. ESCToday. Посетено на 19 November 2011.
 27. Busa, Alexandru (2 October 2011). „Moldova : Interview with EL Radu“. ESCToday. Архивирано од изворникот на 2011-11-06. Посетено на 2 October 2011.
 28. „TROS gaat door met Songfestival - Shownieuws.tv“. shownieuws.tv (холандски). SBS Broadcasting. 13 May 2011. Архивирано од изворникот на 2012-07-31. Посетено на 9 August 2011.
 29. Riise, Hege Bakken (29 June 2011). „MGP 2012 er i gang: Vil du overta etter disse?“. nrk.no. Посетено на 29 June 2011.
 30. Evora, Nelson (25 November 2011). „Portugal decides on March 10“. Oikotimes. Oikotimes International. Архивирано од изворникот на 2011-11-29. Посетено на 25 November 2011.
 31. Hajiyev, T. (29 July 2011). „Minister: Development of cultural relations between Azerbaijan and Romania important“. Trend. Trend News Agency. Архивирано од изворникот на 2011-08-07. Посетено на 9 August 2011.
 32. „San Marino most likely to be in Baku!“. EscToday.com. 13 December 2010. Архивирано од изворникот на 2012-01-09. Посетено на 13 December 2011.
 33. Pozzi, Renee (19 October 2011). „RTS Confirms participation in 2012; Nina to appear on Misija Evrovisija“. ESCDaily. Архивирано од изворникот на 2012-08-10. Посетено на 19 October 2011.
 34. Escudero, Victor (27 June 2011). „Slovenia embarks on a Eurovision Mission“. Eurovision.tv. EBU. Посетено на 9 August 2011.
 35. „Han får ta över Björkmans jobb“. Aftonbladet (шведски). 1 June 2011. Посетено на 7 June 2011.
 36. G, Luke (11 May 2011). „Switzerland: Selection format for 2012 already known“. ESCDaily.com. Архивирано од изворникот на 2011-05-14. Посетено на 12 May 2011.
 37. Hondal, Victor (22 September 2011). „Turkey: Have your say on the ideal Turkish representative“. Esctoday. Архивирано од изворникот на 2011-09-24. Посетено на 22 September 2011.
 38. Busa, Alexandru (23 August 2011). „Ukraine: Kyiv plans Eurovision 2012 participation“. ESCToday. Посетено на 23 August 2011.
 39. „Azerbaijan: 119 hopefuls for national selection“. ESCTODAY. 26 October 2011. Посетено на 26 October 2011.
 40. Dufaut, Dominique (19 November 2011). „France to choose internally for Eurovision 2012“. ESCToday. Посетено на 19 November 2011.
 41. „Auch 2012: ARD und Raab suchen «ESC»-Kandidat“. Quotenmeter.de (германски). 6 May 2011. Посетено на 9 August 2011.
 42. „RAI set to continue participation in Baku“. ESCDaily.com. 5 December 2011. Архивирано од изворникот на 2012-04-30. Посетено на 5 December 2011.
 43. Jiandani, Sanjay (5 December 2011). „Italy most likely to be in Baku!“. ESCToday.com. Посетено на 5 December 2011.
 44. „Eurovision Song Contest 2012: l'Italia a Baku ci sarà“ (италијански). Eurovision News. 5 December 2011. Архивирано од изворникот на 2012-01-18. Посетено на 5 December 2011.
 45. „Flamenco singer offers his talent to Spanish Television“. Eurovision.tv. EBU. 14 August 2011. Посетено на 15 August 2011.
 46. „EUROVISION: CHARLOTTE CHURCH ON BEEB'S HIT LIST“. Daily Star. 25 May 2011. Архивирано од изворникот на 2012-10-01. Посетено на 24 August 2011.

Надворешни врски

уреди