Пливање на Летните олимписки игри 2012

Натпреварите во пливање на Летните олимписки игри 2012 се одржале од 28 јули до 4 август во Олимпискиот центар за водени спортови во Лондон. Маратонските натпревари беа одржани на 9 и 10 јули на вештачкото езеро во Хајд Паркот.[1]

Центарот за водени спортови

Беа одржани 34 пливачки дисциплини (17 машки и 17 женски). Од нив две беа одржани на отворено, а преостанатите 32 дисциплини во затворениот базен со должина од 50 метри.

Пливачите од Соединетите Американски Држави биле најуспешни, освојувајќи 31 медал од кои 16 златни.

Вкупно девет светски рекорди и дваесет и пет олимписки рекорди биле соборени за време на натпреварувањето.

Дисциплини уреди

Пливање на
Летните олимписки игри 2012

 
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени
  • Краул (слободен стил): 50 м, 100 м, 200 м и 400 м во двете конкуренции, плус 800 м за жени и 1.500 м за мажи;
  • Грбно: 100 м и 200 м;
  • Градно: 100 м и 200 м;
  • Делфин (пеперутка): 100 м и 200 м;
  • Мешано: 200 м и 400 м;
  • Штафети: 4×100 м краул, 4×200 м краул; 4×100 м мешано
  • Маратон: 10км (во двете конкуренции)

Квалификации уреди

Според правилата на ФИНА, секој НОК има право да пријави најмногу по два натпреварувачи во една дисциплина, и најмногу по еден тим во штафета. Секоја држава може да пријави максимално 52 натпреварувачи (по 26 во двете конкуренции).

Наместо досегашните Б квалификациони норми, било поставено т.н. селективно време кое автоматски и не гарантирало настап на игрите (како во случај со Б нормата, во услов да не постои натпреварувач со А норма).

Квалификационите норми изнесуваат:

Машки дисциплини Женски дисциплини
Дисциплина А кв. норма Селек. време Дисциплина А кв. норма Селек. време
50 м краул 22.11 22.88 50 м краул 25.27 26.15
100 м краул 48.82 50.53 100 м краул 54.57 56.48
200 м краул 1:47.82 1:51.59 200 м краул 1:58.33 2:02.47
400 м краул 3:48.92 3:54.13 400 м краул 4:09.35 4:18.07
- - - 800 м краул 8:33.84 8:51.82
1500 м краул 15:11.83 15:43.74 - - -
100 м грбно 54.40 56.30 100 м грбно 1:00.82 1:02.95
200 м грбно 1:58.48 2:02.63 200 м грбно 2:10.84 2:15.42
100 м градно 1:00.79 1:02.92 100 м градно 1:08.49 1:10.89
200 м градно 2:11.74 2:16.35 200 м градно 2:26.89 2:32.03
100 м делфин 52.36 54.19 100 м делфин 58.70 1:00.75
200 м делфин 1:56.86 2:00.95 200 м делфин 2:08.95 2:13.46
200 м мешано 2:00.17 2:04.38 200 м мешано 2:13.36 2:18.03
400 м мешано 4:16.46 4:25.44 400 м мешано 4:41.75 4:51.75

Земји учеснички уреди

ФИНА обајвила во почетокот на јули 2012 дека 166 држави ќе учествуваат во пливачките натпревари на ЛОИ 2012.[2] Држави со квалификувани пливачи биле (во заграда бројот на пливачи):

Резултати уреди

Машки дисциплини уреди

Дисциплина Злато Сребро Бронза
50 м краул
подробно
Флоран Маноду
  Франција
21.34 Кулен Џонс
  САД
21.54 Цезар Сиело
  Бразил
21.59
100 м краул
подробно
Нејтан Адријан
  САД
47.52 Џејмс Магнунсен
  Австралија
47.53 Брент Хајден
  Канада
47.80
200 м краул
подробно
Јаник Ањел
  Франција
1:43.14 НР Сун Јанг
  Кина
Парк Тае Ван
  Јужна Кореја
1:44.93   Не е доделен
(бидејќи имаше нерешен резултат за среброто)
400 м краул
подробно
Сун Јанг
  Кина
3:40.14
АЗ, НР,
Парк Тае Ван
  Јужна Кореја
3:42.06 Питер Вандеркај
  САД
3:44.69
1500 м краул
подробно
Сун Јанг
  Кина
14:31.02 СР Рајан Кохрејн
  Канада
14:39.63 АМ Усама Мелули
  Тунис
14:40.31
100 м грбно
подробно
Мет Гриверс
  САД
52.16 OR Ник Томан
  САД
52.92 Рјосуке Ирие
  Јапонија
52.97
200 м грбно
подробно
Тајлер Клери
  САД
1:53.41 ОР Рјосуке Ирие
  Јапонија
1:53.78 Рајан Лохте
  САД
1:53.94
100 м градно
подробно
Камерон ван дер Бург
  ЈАР
58.46 АФ, НР,
, СР
Кристијан Шпренгер
  Австралија
58.93 Брендан Хансен
  САД
59.49
200 м градно
подробно
Даниел Ѓурта
  Унгарија
2:07.28 СР Мајкл Џејмисон
  Велика Британија
2:07.43 НР Рио Татеиши
  Јапонија
2:08.29
100 м делфин
подробно
Мајкл Фелпс
  САД
51.21 Чад ле Клос
  ЈАР
Евгениј Коротишкин
  Русија
51.44   Не е доделен
(бидејќи имаше нерешен резултат за среброто)
200 м делфин
подробно
Чад ле Клос
  ЈАР
1:52.96 АФ Мајкл Фелпс
  САД
1:53.01 Такеши Мацуда
  Јапонија
1:53.21
200 м мешано
подробно
Мајкл Фелпс
  САД
1:54.27 Рајан Лохте
  САД
1:54.90 Ласло Чех
  Унгарија
1:56.22
400 м мешано
подробно
Рајан Лохте
  САД
4:05.18 Тиаго Переира
  Бразил
4:08.86 =НР, =ЈА Косуке Хагино
  Јапонија
4:08.94 АЗ, НР
4×100 м краул
подробно
  Франција
Амаури Левеу (48.13)
Фабиен Гилот (47.67)
Клемент Леферт (47.39)
Јаник Ањел (46.74)
Ален Бернард[a]
Џереми Стравиус[a]
3:09.93   САД
Натан Адријан (47.89)
Мајкл Фелпс (47.15)
Кулен Џонс (47.60)
Рајан Лохте (47.74)
Џими Феиган[a]
Мет Гриверс[a]
Рики Беренс[a]
Џејсон Лежак[a]
3:10.38   Русија
Андреј Гречин (48.57)
Никита Лобинцев (47.39)
Владимир Морозов (47.85)
Данила Изотов (47.60)
3:11.41
4×200 м краул
подробно
  САД (USA)
Рајан Лохте (1:45.15)
Конор Двајер (1:45.23)
Рики Беренс (1:45.27)
Мајкл Фелпс (1:44.05)
Чарли Хучин[a]
Мет МекЛин[a]
Дејвис Тарвотер[a]
6:59.70   Франција (FRA)
Амаури Лево (1:46.70)
Грегори Малет (1:46.83)
Клемент Леферт (1:46.00)
Јаник Ањел (1:43.24)
Џереми Стравиус[a]
7:02.77 НР   Кина (CHN)
Хао Јун (1:47.12)
Ли Јунки (1:46.46)
Јианг Хаики (1:47.17)
Сун Јанг (1:45.55)
Лу Живу[a]
Даи Јун[a]
7:06.30
4×100 м мешано
подробно
  САД (USA)
Мет Гриверс (52.58)
Брендан Хансен (59.19)
Мајкл Фелпс (50.73)
Нејтан Адријан (46.85)
Ник Томан[a]
Ерик Шантеу[a]
Тајлер МекГил[a]
Кулен Џонс[a]
3:29.35   Јапонија (JPN)
Рјосуке Ирие (52.92)
Косуке Китаџима (58.64)
Такеши Мацуда (51.20)
Такуро Фуџи (48.50)
3:31.26   Австралија (AUS)
Хајден Штокел (53.71)
Кристијан Шпренгер (59.05)
Мет Таргет (51.60)
Џејмс Магнусен (47.22)
Брентон Рикард[a]
Томазо Д'Орсоња[a]
3:31.58
10 км маратон
подробно
Усама Мелули
  Тунис
1:49:55.1 Томас Лурц
  Германија
1:49:58.5 Ричард Вајнбергер
  Канада
1:50:00.3
ДР Државен рекорд | АФ Африкански рекорд | АМ Американски рекорд | АЗ Азиски рекорд | РШ Рекорд на Првенството | ЕР Европски рекорд | ОК Рекорд на Океанија | СР Светски рекорд
(Ако е постигнат светски рекорд, тој автоматски е рекорд на првенството и регионот.
a Пливачи кои пливаа во преелиминациите и добија медал.

Женски дисциплини уреди

Дисциплина Злато Сребро Бронза
50 м краул
подробно
Раноми Хромовиџојо
  Холандија
24.05 ОР Александра Херасименија
  Белорусија
24.28 НР Марлин Велдхуис
  Холандија
24.39
100 м краул
подробно
Раноми Хромовиџојо
  Холандија
53.00 ОР Александра Херасименија
  Белорусија
53.38 Танг Ји
  Кина
53.44
200 м краул
подробно
Алисон Шмит
  САД
1:53.61 ОР, АМ Камил Муфат
  Франција
1:55.58 Бронте Барат
  Австралија
1:55.81
400 м краул
подробно
Камил Муфат
  Франција
4:01.45 Алисон Шмит
  САД
4:01.77 Ребека Адлингтон
  Велика Британија
800 м краул
подробно
Кејти Ледецки
  САД
8:14.63 АМ Миреја Белмонте Гарсија
  Шпанија
8:18.76 НР Ребека Адлингтон
  Велика Британија
100 м грбно
подробно
Миси Френклин
  САД
58.33 АМ Емили Сибом
  Австралија
58.68 Аја Теракава
  Јапонија
58.83 АЗ
200 м грбно
подробно
Миси Френклин
  САД
2:04.06 СР Анастасија Зуева
  Русија
2:05.92 Елизабет Беизел
  САД
2:06.55
100 м градно
подробно
Рута Мејлутите
  Литванија
1:05.47 Ребека Сони
  САД
1:05.55 Сатоми Сузуки
  Јапонија
1:06.46
200 м градно
подробно
Ребека Сони
  САД
2:19.59 СР Сатоми Сузуки
  Јапонија
2:20.72 =АЗ Јулија Јефтимова
  Русија
2:20.92 ЕР
100 м делфин
подробно
Дана Волмер
  САД
55.98 АМ, НР,
ОР, СР
Лу Јинг
  Кина
56.87 Алиша Кутс
  Австралија
56.94
200 м делфин
подробно
Жиао Лиујанг
  Кина
2:04.06 ОР Миреја Белмонте Гарсија
  Шпанија
2:05.25 НР Натсуми Хоши
  Јапонија
2:05.48
200 м мешано
подробно
Је Шивен
  Кина
2:07.57 ОР, АЗ Алиша Кутс
  Австралија
2:08.15 Кетлин Леверенц
  САД
2:08.95
400 м мешано
подробно
Је Шивен
  Кина
4:28.43 , НР,
ОР, СР
Елизабет Бејзел
  САД
4:31.27 Ли Хуанху
  Кина
4:32.91
4×100 м краул
подробно
  Австралија (AUS)
Алиша Кутс (53.90)
Кејт Кембел (53.19)
Британи Елмсли (53.41)
Мелани Шлангер (52.65)
Емили Сибом[b]
Јолан Кукла[b]
Либи Трикет[b]
3:33.15 ОР   Холандија (NED)
Инге Декер (54.67)
Марлин Велдхуис (53.80)
Фемке Химскерк (53.39)
Раноми Хромовиџојо (51.93)
Хинкелин Шредер[b]

3:33.79   САД (USA)
Миси Френклин (53.52)
Џесика Харди (53.53)
Лиа Нил (53.65)
Алисон Шмит (53.54)
Аманда Веир[b]
Натали Коглин[b]
3:34.24 АМ
4×200 м краул
подробно
  САД (USA)
Миси Френклин (1:55.96)
Дана Волмер (1:56.02)
Шенон Вриланд (1:56.85)
Алисон Шмит (1:54.09)
Лорен Пердо[b]
Алиса Андерсон[b]
7:42.92 ОР, АМ   Австралија (AUS)
Бронте Барат (1:55.76)
Мелани Шлангер (1:55.62)
Кајли Палмер (1:56.91)
Алиша Кутс (1:56.12)
Британи Елмсли[b]
Енџи Бејнбриџ[b]
Џејд Нилсен[b]
Блер Еванс[b]
7:44.41   Франција (FRA)
Камил Муфат (1:55.51)
Шарлот Боне (1:57.78)
Офели-Сириел Етиене (1:58.05)
Корали Балми (1:56.15)
Марго Фарел[b]
Милен Лазар[b]
7:47.49 НР
4×100 м мешано
подробно
  САД (USA)
Миси Френклин (58.50)
Ребека Сони (1:04.82)
Дана Волмер (55.48)
Алисон Шмит (53.25)
Рејчел Бутсма[b]
Бриџа Ларсон[b]
Клер Донахи[b]
Џесика Харди[b]
3:52.05 СР   Австралија (AUS)
Емили Сибом (59.01)
Лизел Џонс (1:06.06)
Алиша Кутс (56.41)
Мелани Шлангер (52.54)
Британи Елмсли[b]
3:54.02   Јапонија (JPN)
Аја Теракава (58.99)
Сатоми Сузуки (1:05.96)
Јука Като (57.36)
Харука Уеда (53.42)
3:55.73
10 км маратон
подробно
Ева Риштов
  Унгарија
1:57:38.2 Хали Андерсон
  САД
1:57:38.6 Мартина Грималди
  Италија
1:57:41.8
ДР Државен рекорд | АФ Африкански рекорд | АМ Американски рекорд | АЗ Азиски рекорд | РШ Рекорд на Првенството | ЕР Европски рекорд | ОК Рекорд на Океанија | СР Светски рекорд
(Ако е постигнат светски рекорд, тој автоматски е рекорд на првенството и регионот.
b Пливачи кои пливаа во преелиминациите и добија медал.

Табела на медали уреди

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   САД 16 8 6 30
2   Кина 5 2 3 10
3   Франција 4 2 1 7
4   Холандија 2 1 1 4
5   ЈАР 2 1 0 3
6   Австралија 1 6 3 10
7   Унгарија 1 0 1 2
8   Литванија 1 0 0 1
9   Јапонија 0 3 8 11
10   Русија 0 2 2 4
11   Белорусија 0 2 0 2
  Шпанија 0 2 0 2
  Јужна Кореја 0 2 0 2
14   Велика Британија 0 1 2 3
15   Бразил 0 1 1 2
  Канада 0 1 1 2
17   Тунис 0 0 1 1
Вкупно 32 34 30 96

Нови светски и олимписки рекорди уреди

Мажи уреди

Дисциплина Датум Фаза Име Националност Време Рекорд Ден
400 м краул 28 јули Финале Сун Јанг   Кина 3:40.14 ОР 1
100 м градно 28 јули Полуфинале Камерон ван дер Бург   ЈАР 58.83 ОР 1
100 м градно 29 јули Финале Камерон ван дер Бург   ЈАР 58.46 СР 2
100 м грбно 30 јули Финале Мет Гриверс   САД 52.16 ОР 3
200 м градно 1 август Финале Даниел Ѓурта   Унгарија 2:07.28 СР 5
200 м грбно 2 август Финале Тајлер Клери   САД 1:53.41 ОР 6
1500 м краул 4 август Финале Сун Јанг   Кина 14:31.02 СР 8

Жени уреди

Дисциплина Датум Фаза Име Националност Време Рекорд Ден
100 м делфин 28 јули Преелиминации Дана Волмер   САД 56.25 ОР 1
400 м мешано 28 јули Финале Је Шивен   Кина 4:28.43 СР 1
4×100 м краул 28 јули Финале Алиша Кутс (53.90)
Кејт Кембел (53.19)
Британи Елмсли (53.41)
Мелани Шлангер (52.65)
  Австралија 3:33.15 ОР 1
100 м грбно 29 јули Преелиминации Емили Сибом   Австралија 58.23 ОР 2
100 м делфин 29 јули Финале Дана Волмер   САД 55.98 СР 2
400 м краул 29 јули Финале Камил Муфат   Франција 4:01.45 ОР 2
200 м мешано 30 јули Полуфинале Је Шивен   Кина 2:08.39 ОР 3
200 м краул 31 јули Финале Алисон Шмит   САД 1:53.61 ОР 4
200 м мешано 31 јули Финале Је Шивен   Кина 2:07.57 ОР 4
100 м краул 1 август Полуфинале Раноми Хромовиџојо   Холандија 53.05 ОР 5
200 м делфин 1 август Финале Жиао Лиујанг   Кина 2:04.06 ОР 5
200 м градно 1 август Полуфинале Ребека Сони   САД 2:20.00 СР 5
4×100 м краул 1 август Финале Миси Френклин (1:55.96)
Дана Волмер (1:56.02)
Шенон Вриланд (1:56.85)
Алисон Шмит (1:54.09)
  САД 7:42.92 ОР 5
200 м градно 2 август Финале Ребека Сони   САД 2:19.59 СР 6
100 м краул 2 август Финале Раноми Хромовиџојо   Холандија 53.00 ОР 6
200 м грбно 3 август Финале Миси Френклин   САД 2:04.06 СР 7
50 м краул 4 август Финале Раноми Хромовиџојо   Холандија 24.05 ОР 8
4×100 м мешано 4 август Финале Миси Френклин (58.50)
Ребека Сони (1:04.82)
Дана Волмер (55.48)
Алисон Шмит (53.25)
  САД 3:52.05 СР 8
  • Сите светски рекорди (СР) исто така претставуваат и олимписки рекорди (ОР).

Наводи уреди

  1. Olympic Sports | Swimming page from the 2012 Olympics website (www.london2012.com); retrieved 2010-12-17.
  2. ЛОИ 2012 - Пливање - Квалификувани пливачи Архивирано на 1 јули 2012 г.. Објавено од ФИНА на 6 јули 2012.

Надворешни врски уреди